DOSTĘPNOŚĆ

Teatr krok po kroku

Teatr Stary w Lublinie znajduje się na Starym Mieście przy ulicy Jezuickiej 18. Najbliższe miejsca parkingowe (2) dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się tuż obok wejścia, na ul. Jezuickiej 16. Do Teatru wchodzimy bezpośrednio z ulicy, przez dwuskrzydłowe, szklane drzwi (szerokość skrzydła 105 cm) ciężkie i wyposażone w samozamykacze.  Drzwi otwierają się na zewnątrz, w progu jest listwa – 2 cm. Budynek ma trzy kondygnacje nadziemne oraz dwie podziemne. Na poziomie -2 znajdują się pomieszczenia techniczne, na -1 jest szatnia i toalety ( w tym toaleta uniwersalna). Na poziomie 0 znajduje się Sala Widowiskowa, piętro wyżej są loże. Natomiast na piętrze 2 jest balkon. Wszystkie piętra ( poza poziomem -2) są dostępne dla widzów. Można tam zejść/wejść po schodach z poręczami lub wjechać windą.  Schody w dół – prowadzące do szatni, znajdują się po prawej stronie, tuż obok wejścia głównego. Aby dostać się do windy należy po wejściu do budynku - pójść prosto i za filarem skręcić w lewo. Winda znajduje się po prawej stronie, na tej samej ścianie co drzwi do Sali Widowiskowej, zaraz za podświetloną tablicą informacyjną. Szerokość drzwi windy to 90 cm., szerokość windy 110 cm., a głębokość 140 cm. W środku jest lustro na całej długości ściany. Najwyżej położony przycisk nad podłogą jest na wysokości 116 cm. Przyciski są podświetlone i wyczuwalne. Wewnątrz jest słabo słyszalna zapowiedź w języku polskim.   

Wejście główne otwierane jest na pół godziny przed każdym wydarzeniem. Wtedy też rozpoczyna się dyżur na foyer – w przestrzeni przylegającym do sali widowiskowej, w którym oczekujemy na rozpoczęcie wydarzenia. Osoba, która pracuje w tym miejscu, jest tam stale obecna i może udzielić informacji, pomóc w razie potrzeby. Sala Widowiskowa otwierana jest po pierwszym dzwonku, zwykle około 15 minut przed wydarzeniem, a zamykana po trzecim dzwonku, tuż przed rozpoczęciem wydarzenia. Za punktualne otwarcie drzwi odpowiadają osoby zaangażowane w organizację wydarzenia. One też stojąc tuż obok drzwi, sprawdzają bilety i kierują widzów we właściwe miejsca.

Kasa oraz recepcja Teatru Starego

Wejście do kasy oraz recepcji Teatru Starego znajduje się przy ulicy Dominikańskiej. Przed drzwiami leży gumowa wycieraczka w formie „plastra miodu”. Do środka wchodzimy przez jednoskrzydłowe, szklane drzwi otwierane na zewnątrz, o szerokości 128 cm. Drzwi są ciężkie, wyposażone w samozamykacz, w przejściu jest listwa o wysokości 2 cm. Po lewej stronie, jeszcze przed drzwiami, znajduje się domofon, przycisk jest na wysokości 140 cm., można nim przywołać ochronę w przypadku problemu z wejściem. Wewnątrz jest osoba obsługująca kasę oraz ochrona budynku, która służy pomocą. W pomieszczeniu znajduje się lada na wysokości 112 cm, a na niej ustawiony jest monitor na którym prezentowane są miejsca na poszczególne wydarzenia. W kasie dostępny jest terminal płatniczy.

Bilety na wydarzenia można zakupić przez Internet, na stronie teatru, w zakładce bilety.

 

Szatnia

Schodząc schodami lub zjeżdżając windą znajdziemy się w foyer przy szatni. W pomieszczeniu wydzielone są dwie strefy. W pierwszej części, po lewej stronie, znajduje się wystawa nawiązująca do historii budynku, stendy z mapami dotykowymi i prezentacjami dźwiękowymi w różnych językach obcych oraz nieduże siedziska. W drugiej części, po prawej stronie, znajdują się toalety i szatnia. Lada w szatni ma wysokość 79 cm.

 

Toalety

Po prawej stronie szatni znajdują się toalety damskie (wewnątrz jest przewijak) oraz toaleta uniwersalna, po lewej stronie są toalety męskie (wewnątrz jest przewijak).

W toalecie uniwersalnej pole manewrowe ma 175 cm x 125 cm (w najwęższym miejscu). Drewniane drzwi o szerokości 89 cm, z typową klamką. Wewnątrz zainstalowany jest system wzywania pomocy.

 

Sala widowiskowa

Po wejściu do budynku znajdziemy się w foyer. Naprzeciwko wejścia są drzwi do Sali Widowiskowej - dwuskrzydłowe, drewniane i ciężkie. W otwarciu drzwi może pomóc obsługa wydarzenia, która stale jest obecna w tym miejscu. W przejściu pomiędzy foyer, a salą widowiskową nie ma progu. W drzwiach, otwieranych 15 minut przed wydarzeniem, wiszą kotary, które są zasuwane po zamknięciu drzwi.  Po lewej stronie znajduje się oznakowane wyjście ewakuacyjne, podest o wysokości 46 cm na który prowadzą podświetlone schody – 3 stopnie. W sali znajduje się 99 foteli z podłokietnikami oraz 6 miejsc specjalnych w których można stanąć wózkiem. Jest to dodatkowy, ostatni rząd z dobrą widocznością. Widownia jest na jednym poziomie, z niewielkim nachyleniem w stronę sceny. Na scenę, od strony widowni prowadzą schody z prawej i lewej strony.

 

Loże

Znajdują się na 1 piętrze budynku. Wjeżdżając windą lub wchodząc schodami, znajdziemy się na 1 poziomie foyer przylegającym do lóż. Z foyer wchodzimy na loże przez dwoje, dwuskrzydłowych, drewnianych drzwi. Najpierw znajdziemy się na wewnętrznym korytarzu oddzielonym od lóż ażurową ścianką, częściowo przepuszczającą światło z Sali Widowiskowej. Na konkretne loże wchodzimy przez wydzielone w ściankach lekkie drzwi o szerokości 91 cm z okrągłymi klamkami. W zależności od usytuowania, na lożach znajdują się cztery lub pięć miejsc siedzących, w sumie jest ich 40. Na każdym fotelu znajduje się poduszka, na której można usiąść. Miejsca na lożach znajdują się w trzech, różnych strefach widoczności.

Fotele ustawione są na dwóch poziomach, są tam dwa schodki o wysokości 12 cm.

Balkon

Usytuowany jest na 2 piętrze Teatru. Prowadzą na niego schody i winda. Na balkon wchodzimy z foyer, na którym znajdują się eksponaty nawiązujące to historii budynku. Po prawej stronie (wchodząc schodami) napotkamy szklane witryny z ceramiką, po lewej jest stend z mapami dotykowymi i prezentacjami dźwiękowymi w różnych językach obcych. Na balkon wchodzimy przez dwoje, drewnianych, jednoskrzydłowych drzwi o szerokości 110 cm. Jest tam 26 miejsc usytuowanych wokół balustrady okalającej balkon. Pomiędzy fotelami stoją dwa stoły realizatorskie, oświetleniowy po prawej stronie i dźwiękowy po lewej. Na balkonie są dwa, podświetlone schodki o wysokości 12 cm. Miejsca na balkonie znajdują się w trzech, różnych strefach widoczności. 

Oświetlenie i systemy alarmowe
Oświetlenie w przestrzeniach komunikacyjnych części teatru może być zbyt słabe dla osób z dysfunkcjami wzoru. System alarmowy ma wyłącznie formę dźwiękową bez sygnałów wizualnych, w związku z czym sygnał nie będzie ostrzegał osób niesłyszących. W trakcie ewakuacji automatycznie wyłącza się winda, a Teatr nie jest wyposażony w sprzęt do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami.   Teatr jest w trakcie zmian mających na celu niwelowanie barier oraz wprowadzenie udogodnień oraz oznakowania dla osób z niepełnosprawnościami.

Jeżeli potrzebują Państwo jakiejś formy wsparcia od naszych pracowników, w trakcie wydarzenia, prosimy o informację przy zakupie biletu lub drogą mailową na adres: dostepnosc@teatrstary.eu, co najmniej na 2 dni przed wydarzeniem.

Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego 

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy dostepnosc@teatrstary.eu

lub pod numerami telefonów:

Kasa teatru (w godzinach pracy kasy) 81 466 59 25 / 663 111 243

Koordynatorka dostępności (od poniedziałku  do piątku, godz. 8.00 - 16.00)

Iwona Mariańska-Księżniak 663 111 413

Pliki do pobrania