Bajkowa niedziela

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc.

Na styczniową "Bajkowa niedzielę" zaproszenie przyjęła Dominika Kluźniak, która przeczyta "Bajki od rzeczy" Grażyny Lutosławskiej.

"Bajki od rzeczy" to "zaskakujące historie, z niespodziewanymi puentami, tym bardziej, że tam gdzie liczymy na happy end - wcale go nie ma... Czasem jest smutno, czasem zabawnie. Autorka zmusza nas do popatrzenia na codziennie używane przedmioty i zastanowienia się nad nimi i nami samymi. Z jaką łatwością pozbywamy się rzeczy, z jaką lekkością zastępujemy je innymi - nowszymi, lepszymi. Czy to jest konieczne? Między wierszami widzimy nasz materializm, a góra śmieci rośnie i niedługo nas zasypie..." (cyt. za: http://www.makiwgiverny.pl/2018/08/bajki-od-rzeczy-grazyna-lutosawska.html).


"Buty wróciły ze spaceru. Prawy zadowolony, a lewy obrażony. [...]
– Już dawno chciałem cię zapytać: dlaczego zawsze chodzimy tam, dokąd ty chcesz?
– Bo ty mówisz, dokąd chcesz iść dopiero po powrocie do domu – zauważył prawy.
– Od jutra będzie inaczej – postanowił lewy i zasnął.
Śniło mu się, że zaraz za progiem prawy but jak zawsze skierował się na prawo, a wtedy on, lewy, tupnął podeszwą i poszli w lewo. Droga była czysta, sucha, maszerowali więc sobie elegancko, wygodnie. Prawy but spoglądał na ten lewy z podziwem i myślał: hohoho, daleko zajdę, jak będę słuchał lewego. A lewy nic nie mówił, tylko niósł swój nos dumnie zadarty. Aż tu nagle chrup! Szczęk! Zgrzyt! O! Nadepnęli na szkło. Podeszwy przecięte, sznurówki ucięte, nosy podrapane. I co teraz? Prawy patrzy na lewego z wyrzutem i nic nie mówi, chociaż miałby ochotę powiedzieć to i owo, ale język też ma uszkodzony. No to koniec. Już miało być po butach, kiedy lewy się obudził. [...]"


Książka została nominowana do konkursu "Książka roku 2018" w kategorii: ilustracje i koncepcja graficzna. Więcej o publikacji: http://teatrnn.pl/wydawnictwo/lutoslawska-grazyna-bajki-od-rzeczy/.


Grażyna Lutosławska
"Bajki od rzeczy"
ilustracje: kolektyw kilku.com: Idalia Smyczyńska, Robert Zając, Paweł Szarzyński
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Lublin 2018

Dominika Kluźniak, aktorka Teatru Narodowego, współpracująca wcześniej z Teatrem Współczesnym, Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Telewizji Polskiej oraz paryskim Theatre Sylvia Monfort. Młodszym widzom znana z ról dubbingowych – użyczała głosu bohaterom m.in. „Meridy Walecznej” (rola tytułowa), „Epoki Lodowcowej 4”, „Alicji w Krainie Czarów”, czy „Iniemamocnych”. Na wielkim ekranie, Dominikę Kluźniak aktualnie można oglądać we wchodzącym do kin filmie Kingi Dębskiej „Zabawa zabawa”.


„Bajkowa niedziela” to cykl wydarzeń stworzony z myślą o naszej najmłodszej widowni. Aktorzy w atrakcyjnej formie odkrywają przed dziećmi fascynujący świat literatury.

[Parter sali widowiskowej w ujęciu z góry. Po lewej stronie scena, na której stoi mężczyzna w garniturze. Wokół niego, padające na scenę jasne światło z niebieską poświatą. Po prawej stronie pięć pierwszych rzędów widowni. Wszystkie miejsca zajęte, głównie przez dzieci.]

 

 

Bajkowa niedziela

  • fot. Wojciech Nieśpiałowski