Bajkowa niedziela

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc.

 

Michał Rusinek na tropie językowych tajemnic!

Słowa bywają nieposłuszne. Trudno je upilnować – mają swoją szemraną przeszłość, przekraczają granice, nawet zmieniają znaczenie! Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, pokazuje tym razem świat słów zapożyczonych. Odkryjecie sekrety wyrazów, których używamy codziennie, a o których tak mało wiemy!

Co wspólnego ma indyk z Indianami? Czy wiesz, że często na śniadanie zjadasz „złote jabłka", a na obiad „kwiaty kapusty"? Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jaśka z Jasiem?

Bierzcie lupę! Wyruszamy w świat tajemniczych historii słów!

(znak.com.pl)

 

Podczas pierwszej w tym sezonie „Bajkowej niedzieli” swoją najnowszą książkę „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych” (premiera: 16 września 2020 r.) przeczyta sam autor – Michał Rusinek!

Jak sam o sobie mówi, wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki)

i układa (wierszyki, piosenki, felietony).

Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

(michalrusinek.pl)

 

Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych

Kraków, 2020.

 


„Bajkowa niedziela” to cykl wydarzeń stworzony z myślą o naszej najmłodszej widowni. Aktorzy w atrakcyjnej formie odkrywają przed dziećmi fascynujący świat literatury.

[Kolorowa, bogata w szczegóły ilustracja do książki dla dzieci. Dwie kamieniczki z mnóstwem okienek w różnych kształtach i rozmiarach. Są tam też drzwi, balkoniki, pokręcona rynna, antena i szyld. Kolejne piętra mają różne kolory, w kamieniczce po lewej: szary, różowy i żółty, po prawej: szary, pomarańczowy i żółty. Pomiędzy kamieniczkami jest rozpięty sznur z praniem i girlanda z małych, trójkątnych chorągiewek. W oknach i na balkonach znajdują się postacie w strojach z różnych stron świata i epok historycznych. Są tam również rośliny oraz zwierzęta: kot, pies, niedźwiedź, renifer, ptaki. Z charakterystycznych przedmiotów pojawiają się między innymi patefon, grill, różowe czółno, imbryk, tort, rakietki do badmintona. Przestrzeń pomiędzy kamieniczkami wypełnia błękit nieba, na tle którego znajdują się napisy: "Michał Rusinek / Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych / ilustracje: Joanna Rusinek".] 

Bajkowa niedziela