„Zapiski z wygnania” Teatr Polonia / Warszawa

Bilety: VIP - 120 zł, I - 100 zł, II - 85 zł, III – 40 zł

autor: Sabina Baral
adaptacja: Magda Umer i Krystyna Janda
reżyseria: Magda Umer
opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
realizacja dźwięku: Michał Cacko
projekcje: Radosław Grabski
producent wykonawczy i asystentka reżysera: Ewa Ratkowska
występują:
Krystyna Janda i Janusz Bogacki z zespołem muzycznym w składzie: Tomasz Bogacki (gitara), Mateusz Dobosz / Paweł Pańta (kontrabas), Bogdan Kulik (perkusja), Marek Zebura (skrzypce)

Czas trwania: 100 minut, bez przerwy

Zapiski z wygnania to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami.

„Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu do domu, do Polski. A potem przez następne 23 lata nie wyjechali, chcieli mieszkać tutaj, tu gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci – my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zdecydowali, że Polska to ich kraj.

I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła.”
Sabina Baral

Premiera: 9 marca 2018

 [Czarno – białe zdjęcia składa się z nałożonych na siebie dwóch obrazów: z prawej strony za mikrofonem na statywie stoi kobieta, obok niej w głębi przy instrumentach siedzą muzycy: widać zarys pianina, kontrabasu. Kobieta ma na sobie ciemną sukienkę, jasne włosy związane ma z tyłu. Na ten obraz z lewej strony nałożone jest powiększenie twarzy tej samej kobiety z półprofilu, tym razem widać jeszcze jej kolczyk w uchu. Nałożona twarz kobiety jest przezroczysta, za nią właśnie widać muzyków towarzyszącej aktorce przy mikrofonie.]

fot. Katarzyna Kural-Sadowska

„Zapiski z wygnania” Teatr Polonia / Warszawa

  • fot. Katarzyna Kural-Sadowska