Kino w Teatrze Starym „Książę i dybuk”

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

„Książę i dybuk”
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Polska, Niemcy 2017 / kolor, czarno-biały / 80 min.
scenariusz i reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, bohater Michał Waszyński

Hipnotyczny dokument poświęcony niezwykłej postaci: Michałowi Waszyńskiemu (1904-1965), jednemu z najważniejszych reżyserów dwudziestolecia międzywojennego (m.in. Kult ciała, Prokurator Alicja Horn, Jego ekscelencja subiekt, Znachor, Profesor Wilczur, Dybuk). W czasie wojny jako żołnierz armii Andersa Waszyński realizował dokumenty (m.in. Marsz do wolności, Mp. Adama i Ewy, Monte Cassino), po wojnie zaś we Włoszech wyreżyserował kilka filmów, a potem został producentem odpowiedzialnym za kształt wielkich hollywodzkich widowisk.

Reżyserzy pokazują jego drogę z ubogiego sztetla na hollywoodzkie i rzymskie salony, zastanawiając się, kim był człowiek, podający się pod koniec życia za rosyjskiego arystokratę, homoseksualista, mąż włoskiej hrabiny, przyjaciel gwiazd. Podsuwając różne tropy, nie kuszą się o rozwiązanie zagadki, fascynujący portret bohatera malując w półtonach i niedopowiedzeniach. Dzięki temu powstał esej o przygodach europejskiej tożsamości w mrocznych czasach.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:
MFF Wenecja 2017: Venezia Classici dla najlepszego dokumentu o kinie
MFF Listapad, Mińsk 2017: Dyplom
MFF Kina Niezależnego Off Camera 2018: Nagroda Krajowej Izby Producentów Indywidualnych dla producentki Małgorzaty Zacharko
Millenium Docs Against Gravity 2018: Grand Prix Nos Chopina w konkursie filmów o muzyce i sztuce (ex aequo z „Love Express. Zaginięciem Waleriana Borowczyka” Kuby Mikurdy)

Kino w Teatrze Starym „Książę i dybuk”

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora