Bitwa o literaturę. Philip Roth: amerykański kompleks

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

prowadzenie: Łukasz Drewniak
goście: Justyna Sobolewska, Jolanta Kozak
lektor: Witold Dąbrowski

Tożsamość, Historia, Gra. Wszystkie maski pisarza. Skandale i autodemaskacje. Po co Rothowi były potrzebne alternatywne wersje współczesności, mnożenie własnych sobowtórów i ucieczki w ciągłe stany depresyjne. Sylwetka zmarłego w maju 2018 wielkiego amerykańskiego pisarza, autora Kompleksu Portnoya, Amerykańskiej sielanki, Operacji Shylock. Zbadamy sposób, w jaki Roth pisał o Żydach mieszkających zza oceanem, jak definiował siebie jako artystę, jakie demony przepracowywał w swojej twórczości. Czym była jego Ameryka? Co myślał o państwie Izrael? Jak zmienił amerykańską literaturę?
Łukasz Drewniak

Justyna Sobolewska (ur. 1972), krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. W 2012 ukazała się jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sobie sam w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone Książki o czytaniu ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

 

fot. Bogusław Krężel

Bitwa o literaturę. Philip Roth: amerykański kompleks

  • fot. Bogusław Krężel