Bitwa o literaturę. Kolberg kontra disco polo

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

prowadzenie: Łukasz Drewniak
gość: Marian Pilot
lektor: Tomasz Bielawiec

Spotkanie z wybitnym pisarzem tzw. nurtu chłopskiego będzie okazją do zadania pytań o nową starą dobrą ludowość, folklor i cepelię. Dlaczego przyznajemy się do naszych wiejskich korzeni już bez fałszywego wstydu i skrępowania? Co znajdujemy w dawnej i współczesnej literaturze chłopskiej? Jak wygląda poczet ich nowych twórców?
Łukasz Drewniak

Marian Pilot (ur. 1936), literat, dziennikarz, scenarzysta, leksykograf, długoletni redaktor poświęconego kulturze chłopskiej kwartalnika „Regiony”, autor powieści, opowiadań i esejów; do ważniejszych należą: Panny szczerbate (1962), Pantałyk (1970), Zakaz zwałki (1974), Wykidajło (1981), Bitnik Gorgolewski (1989), Na odchodnym (2002), Pióropusz (2010), Nowy matecznik (2012), Słownik dawnej gwary Siedlikowa (2012), Osobnik (2013); ostatnio opublikował powieść Niebotyki (2017) i esej Dzikie mięso.
Znawca twórczości Waleriana Nekanda-Trepki, miłośnik malarstwa Edwarda Prymasa, animator ruchu na rzecz rehabilitacji osób w I Rzeczypospolitej skazanych na śmierć na stosie pod zarzutem praktyk czarowniczych, znawca historii Plica polonica.
Honorowy obywatel miasta i gminy Ostrzeszów, wyróżniony m.in. Nagrodą im. Wł. St. Reymonta i Nagrodą Literacką Nike, odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

 

fot. Bogusław Krężel

Bitwa o literaturę. Kolberg kontra disco polo

  • fot. Bogusław Krężel