Marcin Wasilewski Trio

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III – 30 zł, stojące - 15 zł

Marcin Wasilewski- fortepian
Sławomir Kurkiewicz- kontrabas
Michał Miśkiewicz- perkusja


Pierwszy album koncertowy w ECM Records, nagrany podczas Middelheim Jazz Festival 2016 r. w Antwerpii.
Światowa premiera płyty „Live”: 14 września 2018

Od 17 lat współpracują z prestiżową, niemiecką wytwórnią ECM Records, dzięki której słucha ich cały świat, od USA po Japonię. Pierwszy album dla ECM Records Panowie nagrali w Kwartecie Tomasza Stańko - "Soul Of Things" zaś pierwszy album Tria wydany w ECM REcords to "Trio", wydany w 2004 roku. Ich najnowszy, dziewiąty już album pt. Live ukaże się dopiero w połowie września, chociaż został zarejestrowany prawie dwa lata temu, podczas koncertu w Antwerpii, na Middelheim Jazz Festiwal 2016. Będą to nowe wykonania utworów, znane z ich dotychczasowych studyjnych nagrań, grane jak zwykle z nieokiełznaną energią. Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – bas i Michał Miśkiewicz – perkusja. Jeśli chcesz wiedzieć, czym zachwyca się świat, nie może Cię na tym koncercie zabraknąć, to mistrzostwo najwyższej klasy.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz w 2019 roku będą obchodzić 25 - lecie wspólnej pracy artystycznej w niezmiennym składzie. Po ponad dwudziestu trzech latach wspólnego grania koncerty tego wybitnego Tria potwierdzają tezę, że muzycznie stanowią jednorodną całość. Jeden doskonale rozumiejący się, perfekcyjnie brzmiący organizm. 
We wrześniu tego roku ukaże się piąty nagrany dla ECM Records i pierwszy w historii tego zespołu album koncertowy, zarejestrowany w jeden z ciepłych sierpniowych wieczorów w Park Den Brandt podczas Middleheim Jazz Festival 2016 w Antwerpii. Jesienią Trio odbędzie trasę koncertow, promując w Polsce i poza jej granicami album Live.
Każdy, kto kiedykolwiek słyszał muzykę Tria Marcina Wasilewskiego zarejestrowaną w studiu i miał okazję usłyszeć Trio na żywo, czekał na tę płytę wiele lat. Zarówno na płycie, jak i na koncercie w Teatrze Starym w Lublinie, znajdziecie wszystko, co najlepsze możecie usłyszeć w muzyce Tria: romantyzm, delikatność i liryzm ballad znanych z nagrań studyjnych oraz pełnię dynamiki i nieokiełznaną energię wykonań koncertowych, dokładnie tak, jak uchwycono to na płycie „Live”… z towarzyszeniem ponad pięciu tysięcy entuzjastycznie przyjmujących Zespół słuchaczy Festiwalu Middelheim Jazz.

„W całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy zespołu takiego, jak Marcin Wasilewski Trio. Ci muzycy zaskakują mnie każdego dnia. Oni po prostu stają się coraz lepsi…”
Tomasz Stańko

Marcin Wasilewski Trio w składzie Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja, to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny jazzowej, najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe i jedyny w całości polski zespół w uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata - ECM Records z Monachium. Marcin Wasilewski jest jedynym polskim pianistą w katalogu tej renomowanej wytwórni. Muzycy mają unikatowy talent łączenia tradycyjnych elementów ze współczesnym brzmieniem – w ten sposób tworzą swój rozpoznawalny styl. Uznawani za jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, z wielkim powodzeniem podbijają nie tylko rynek europejski, lecz także mają już stałe miejsce na rynku światowym.
Przez 15 lat muzycy Tria tworzyli znakomity Kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali kolejne albumy dla ECM i koncertowali na całym świecie. Członkowie MWTrio, razem lub osobno, współpracowali również z takimi gwiazdami jazzu, jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Joe Lovano, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché, Jon Christensen i wielu innych.
Sam lider - Marcin Wasilewski to ceniony nie tylko przez fanów jazzu pianista, uznany w 2005 roku przez wybitnych znawców i krytyków jazzu w ankiecie amerykańskiego prestiżowego magazynu jazzowego Down Beat za ‘wschodzącą gwiazdę’ światowej pianistyki jazzowej, zaś w Polsce - zaraz po Tomaszu Stańce jest laureatem największej liczby Fryderyków w kategorii muzyki jazzowej - aż ośmiu: 4- krotnie nagradzany Fryderykiem jako Jazzowy Artysta Roku (2005, 2009, 2012, 2015), a wraz ze swoim Triem- 4- krotnie otrzymali statuetkę Fryderyka z Jazzowy Album Roku (2001, 2005, 2009, 2015) oraz wielokrotnie wybierani przez polskich fanów jazzu najlepszym „Akustycznym Zespołem” w corocznej ankiecie magazynu Jazz Forum.

„Marcin Wasilewski Trio to najważniejszy dzisiaj w Europie zespół akustycznego jazzu, doskonale odnajdujący się w każdej z najbardziej karkołomnych konfiguracji. Czy to w partnerskiej współpracy z solistami, czy wplątując się zgrabnie w pomysły innych liderów, czy wreszcie – nie ulegając żadnym koniunkturalnym modom i nastrojom – w najpiękniejszym w jazzie układzie: standardowego, akustycznego trio. Marcin Wasilewski jest wirtuozem o nienagannej, subtelnej technice, kompozytorem sięgającym daleko poza utarty jazzowy schemat. Perkusista Michał Miśkiewicz jest pulsującym rytmicznymi skojarzeniami i emocjami magiem synkopy. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz – to precyzja subtelności i budowania nastroju każdą nutą; nie ściga się z ekwilibrystką gry, lecz buduje swój jazzowy patos precyzyjnie dobierając dźwięki. Trio Marcina Wasilewskiego jest wzorcem dla dzisiejszego jazzu i muzyki, która wymyka się już tej precyzyjnej klasyfikacji. Jest matrycą dla akustycznego jazzu, modelem, do którego równać mogą już tylko najlepsi.”
Dionizy Piątkowski/ Era Jazzu, autor polskiej Encyklopedii Jazzu

„Polish pianist Marcin Wasilewski’s trio is one of the best to appear on the European jazz scene in the past decade.”
The Guardian

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=am0GP6CZgLo

ECM Player: player.ecmrecords.com/spark-of-life

Partnerzy

fot. Bartek Barczyk

Marcin Wasilewski Trio

  • fot. Bartek Barczyk