Bajkowa niedziela. Czyta Wioletta Tomica

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

„Bajkowa niedziela” to cykl wydarzeń stworzony z myślą o naszej najmłodszej widowni. Aktorzy w atrakcyjnej formie odkrywają przed dziećmi fascynujący świat literatury.

Październikową lekturę zaprezentuje Wioletta Tomica, aktorka Teatru im. H. Ch. Andersena. 
 
Przeczytamy dwie książki - na pierwszy rzut oka bardzo różne, ale w gruncie rzeczy opowiadające o tym samym: o potrzebie bycia sobą, o relacjach z innymi, o wolności i jej granicach.

"Grzeczna" napisana przez Gro Dahle to "opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ nie wolno jej, albo nie ma odwagi, robić nic innego niż to, o co jest proszona. A prosi się ją by była grzeczna, pilna, śliczna i czyściutka". Lusia musi zrobić coś, żeby znowu było ją widać. Przy okazji znajduje drogę do siebie samej.

"Minuta koguta" autorstwa Svena Nordqvista to jedna z kilku książeczek o staruszku Petsonie i jego rozmownym i rozbrykanym kociaku Findusie. Tym razem spokoje życie w gospodarstwie zakłóca pojawienie się dorodnego koguta, który zaczyna się szarogęsić na podwórku, a co gorsza często i bardzo głośno pieje. Findus układa plan, którego konsekwencje będą dla niego bardzo ważną lekcją życia.
 

Gro Dahle  
Grzeczna
Tłum. Helena Garczyńska  
Ilustracje: Svein Nyhus
EneDueRabe
Gdańsk 2011

Sven Nordqvist
Minuta koguta
Tłum. Barbara Hołderna
Ilustracje: Sven Nordqvist
Media Rodzina
Poznań 2008

 
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Bajkowa niedziela. Czyta Wioletta Tomica

  • fot. archiwum prywatne