Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz / nowy projekt

Bilety: I - 80 zł, II - 60 zł, III – 40 zł, stojące - 15 zł

DOROTA MIŚKIEWICZ & HENRYK MIŚKIEWICZ z towarzyszeniem zespołu

Pierwszy wspólny projekt ojca i córki, znakomitego saksofonisty i wokalistki jazzowej.

Głos. Muzykalność. Uroda. A wszystko to w takich dawkach, że musiałem się zdecydować na kolejność alfabetyczną: głos, muzykalność, uroda. Dorota Miśkiewicz nie jest „piosenkarką”, chociaż ma w repertuarze fantastyczne piosenki. Ona jest „muzykiem, który śpiewa”, jest głosem-instrumentem o zakresie ekspresji od liryki po afrykańskie wokalizy. Jej barwa, jej emisja nie mają podobnych. Jest w tym niemała zasługa muzykalnych rodziców i to aż dziwne, że Dorota dopiero teraz zdecydowała się na nagrania ze słynnym ojcem Henrykiem, czołowym polskim saksofonistą. Córka i tata wystąpią w nowych utworach do słów m.in. Ewy Lipskiej i Grzegorza Turnaua, ale na koncertach tej rodziny należy się spodziewać wzlotów nieprzewidzianych.
Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Henryk Miśkiewicz w jazzowym środowisku uchodzi za najlepszego polskiego saksofonistę. Słychać go prawie na każdej polskiej płycie, grał w legendarnym zespole Jazz Carriers oraz w Studio Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Koncertował na całym świecie z m.in. Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem, czy Adzikiem Sendeckim.

Dorota Miśkiewicz nie tylko śpiewa, komponuje, pisze teksty, ale także kreuje unikalne projekty artystyczne. W 2016 roku zaprezentowała projekt PIANO.PL , podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji: m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Piotr Orzechowski “Pianohooligan”, Grzegorz Turnau, Lutosławski Piano Duo (Bartłomiej Wąsik i Emilia Sitarz). Jako jedna z nielicznych koncertowała też z Cesarią Evorą.

Na płytę oraz koncerty składają się premierowe utwory napisane przede wszystkim przez Henryka i Dorotę. Uzupełnia je kompozycja Michała Miśkiewicza, perkusisty nagrywającego dla prestiżowej wytwórni ECM. Choć taki materiał wydawałby się oczywistością, to jednak kazał na siebie długo czekać. Dorota i Henryk Miśkiewicz występowali wspólnie, ale nigdy wcześniej nie były to koncerty w ramach specjalnie przygotowanego programu.

Brzmienie projektu dopełnia trio (fortepian, kontrabas, perkusja) tworzone ze znamienitych polskich muzyków jazzowych. Stylistycznie projekt określają zarówno liryzm, jak dynamiczny, charyzmatyczny jazz. Teksty do nowych piosenek napisali Bogdan Loebl, Ewa Lipska, Grzegorza Wasowski, Grzegorz Turnau oraz sama Dorota.


 Partnerami cyklu są:

Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz / nowy projekt

  • fot. Piotr Kucia