„Ile waży koń trojański?” film Juliusza Machulskiego

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 04.02.2019 r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.
Rozmowa transmitowana on-line na stronie Teatru Starego.


„Ile waży koń trojański?”
Polska 2008 / 117’
Scenariusz i reżyseria: Juliusz Machulski
Zdjęcia: Witold Adamek
Obsada: Ilona Ostrowska (Zosia Albrecht-Radecka), Maciej Marczewski (Kuba Radecki, drugi mąż Zosi), Robert Więckiewicz (Darek Albrecht, pierwszy mąż Zosi), Danuta Szaflarska (Stanisława Zwierzyńska, babcia Zosi), Sylwia Dziorek (Florka, córka Zosi i Darka), Katarzyna Kwiatkowska (Marta, przyjaciólka Zosi), Małgorzata Buczkowska-Szlenkier (Teresa, przyjaciółka Zosi), Agnieszka Mandat (matka Zosi), Tomasz Schimscheiner (Donald Tusk), Maja Ostaszewska (Lidka, pierwsza żona Kuby)

Po projekcji rozmowa z Juliuszem Machulskim.
Prowadzenie: Michał Merczyński.

Któż nie marzy o cofnięciu się w czasie? Choćby na chwilę. Marzy o tym także Zosia, choć jest bardzo szczęśliwa w drugim małżeństwie z Kubą. Ale właśnie – gdyby spotkała go kilka lat wcześniej, jej szczęście trwałoby o tyleż dłużej. Okazuje się, że czasem nawet najśmielsze marzenia się spełniają, i z Sylwestra 1999 roku Zosia trafia prosto do zgrzebnej rzeczywistości roku 1987. Wprawdzie szaleje jeszcze komuna, ale w tunelu już widać światełka zmiany, a Zosia staje przed szansą, o której śniła: może przecież szybciej rozwieść się z Darkiem i zadbać o szybsze spotkanie z Kubą. Są jednak komplikacje: w 1999 ma ukochaną córkę, której ojcem jest niekochany Darek. Jak pogodzić sprzeczne plany a przy okazji uniknąć uznania za wariatkę? Zagubioną w nowej – starej rzeczywistości Zosię wspiera babcia: w tej – nagrodzonej Orłem – roli Danuta Szaflarska. Można rzec krótko: każdy chciałby mieć taką babcię.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:
Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2009: najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Danuta Szaflarska), najlepsza drugoplanowa rola męska (Robert Więckiewicz), nominacja za najlepszy dźwięk (Marek Wronko)

 

Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu

„Ile waży koń trojański?”