„Między nami dobrze jest” / zapis spektaklu TR Warszawa

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 04.02.2019 r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.


Danuta Szaflarska w Teatrze TV

Danuta Szaflarska wciąż żyje w naszej pamięci jako wspaniała aktorka i niezwykła osoba. Jej role, zarejestrowane dla telewizji i filmu, przywołują artystkę, którą darzyliśmy sympatią, szacunkiem i także uczuciem, którym nie zawsze publiczność otacza nawet najwybitniejszych aktorów – miłością.

W swym wspaniałym dorobku aktorskim miała również wiele ról w Teatrze Telewizji. Współpracę z nim zaczęła pod koniec lat 50. w okresie, gdy telewizyjne widowiska grano na żywo, a nie było jeszcze technicznej możliwości ich rejestracji. Do najstarszych, zachowanych spektakli z udziałem Danuty Szaflarskiej należą: Paryżanka Becque’a z 1962 roku czy Pan Topaz Pagnola z tego samego czasu. Warto zwrócić uwagę, że reżyserem, który chętnie angażował aktorkę do swoich telewizyjnych inscenizacji był Konrad Swinarski. Zagrała u niego m.in. w cyklu Dobre uczynki Wojciecha Ozdoby Mularczyka, a przede wszystkim w znakomitej realizacji Kartoteki Różewicza z 1967 roku.

 

„Między nami dobrze jest”
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Jarzyna
Autor: Dorota Masłowska
Zdjęcia: Radosław Ładczuk
Autor scenografii: Magdalena Maciejewska
Kostiumy: Magdalena Musiał
Czas trwania: 70 min.
Obsada: Aleksandra Popławska (Mała Metalowa Dziewczynka), Danuta Szaflarska (Osowiała staruszka na wózku inwalidzkim), Magdalena Kuta (Halina), Maria Maj (Bożena), Adam Woronowicz (reżyser), Rafał Maćkowiak (aktor), Agnieszka Podsiadlik (Prezenterka), Roma Gąsiorowska (Edyta), Katarzyna Warnke (Monika), Lech Łotocki (Prezenter telewizyjny)

Jedną z ostatnich ról teatralnych Danuta Szaflarska zagrała w inscenizacji sztuki Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest, przygotowanej przez Grzegorza Jarzynę w TR Warszawa w 2009 roku. Spektakl zrobił ogromną furorę, a postać Osowiałej Staruszki w wykonaniu Szaflarskiej stała się jego ikoną. Partnerująca aktorce Aleksandra Popławska w roli wnuczki tak wspominała współpracę: „Danusia - nasz największy skarb. Kiedy mówi podczas spektaklu ‘Polsko, pamiętam, jak umierało twe piękno’, ciarki przechodzą po plecach. W jej ustach te słowa brzmią tak prawdziwie. Bo ona faktycznie to pamięta. Jej opowiadania o wojnie podczas prób były fantastyczne. Nawet o najstraszniejszych rzeczach potrafi mówić lekko, z poczuciem humoru. Ból, strach kryją się gdzieś pod tym”. Dzięki rejestracji "Miedzy nami dobrze jest" z TR Warszawa pozostało to, co najważniejsze: zapis sztuki aktorskiej Danuty Szaflarskiej, która w tej roli ponownie połączyła osobiste doświadczenia z groteskową kreacją postaci, stworzoną przez pisarkę z zupełnie innego pokolenia.
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

© Dorota Masłowska 2008-2019/Agencja Literacka Syndykat Autorów
Nagranie ze zbiorów Archiwum TR Warszawa


Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu

 „Między nami dobrze jest” / zapis spektaklu TR Warszawa

  • Foto

    Podczas wyświetlania strony wystąpił błąd.

    Call to a member function getCheckboxFieldValue() on array

    Jeżeli problem będzie się powtarzał zapraszamy do odwiedzenia nas w późniejszym terminie.

    Powrót do strony głównej