„Żółty szalik” film Janusza Morgensterna

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 04.02.2019 r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

„Żółty szalik”
z cyklu: „Święta polskie”
Polska 2000 / 59’
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Scenariusz: Jerzy Pilch
Zdjęcia: Witold Adamek
Obsada: Janusz Gajos (bohater), Danuta Szaflarska (jego matka), Krystyna Janda (aktualna kobieta), Joanna Sienkiewicz (była żona), Małgorzata Zajączkowska (Ewa, jego sekretarka), Grażyna Wolszczak (współpracownica), Jerzy Schejbal (lekarz, jego przyjaciel), Marcin Dorociński (jego kierowca)

Opowieść o człowieku sukcesu, dyrektorze dużej firmy, wysoko funkcjonującym alkoholiku. W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia bohater spotyka się z synem i jego narzeczoną, byłą żoną i aktualną kobietą, odbywa kolejne spotkania firmowe i wypijając kolejne kieliszki wódki pogrąża się w coraz większym chaosie, próbując zarazem stanowczo temu zaprzeczać. W końcu znajduje azyl w podwarszawskim domu matki, od której w prezencie dostaje kolejny (po innych, zgubionych) żółty szalik, mający strzec go od złych wydarzeń i ludzi i chronić przed nałogiem. Czy tym razem uda mu się nie zgubić szalika – talizmanu, wręczonego przez uosobienie ciepła i matczynej miłości – Danutę Szaflarską?
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2000
Złoty Klakier – Nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu
Nagroda Prezesa Canal+ za wybitną kreację aktorską (Janusz Gajos)
Nagroda Festiwalu Filmowego w Toronto
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia, Września 2001
Jańcio Wodnik za najlepszą rolę męską (Janusz Gajos)

Idea festiwalu

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza Mama, Babcia, Przyjaciółka. Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna… i tak mógłbym wymieniać bez końca!

Danutka Szaflarska była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Od początku wspierała nasz Teatr. Gong, którym otwierała tutaj pierwszy seans filmowy nie zabrzmiał w dniu Jej śmierci. Myślcie o tym co chcecie, ale ja sądzę, że był to znak od Danutki: Wyszłam z roli, zaraz wracam. Bo przecież jest z nami cały czas w swoich rolach, wspomnieniach, książkach…

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka  aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu.

A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

Zapraszamy na pierwszy, ale nie ostatni, Festiwal Danuty Szaflarskiej ŚLEBODA / DANUTKA!

Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu

„Żółty szalik”

  • Foto

    Podczas wyświetlania strony wystąpił błąd.

    Call to a member function getCheckboxFieldValue() on array

    Jeżeli problem będzie się powtarzał zapraszamy do odwiedzenia nas w późniejszym terminie.

    Powrót do strony głównej