Bitwa o kulturę. Życie codzienne w czasach przełomu ‘89

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.


gość: Małgorzata Bielecka-Hołda, Jan Skórzyński
prowadzący: Jerzy Sosnowski

4 czerwca to symboliczna data, oznaczająca przełom. Ale tak naprawdę przełom zaczął się co najmniej kilka miesięcy wcześniej, a nabrał rozpędu ładnych kilka miesięcy później (powołanie rządu Mazowieckiego, plan Balcerowicza). Spróbujmy odtworzyć z kilku punktów widzenia ten czas w pewnym sensie niewyraźny, kiedy nikt jeszcze nie mógł dać gwarancji, że właśnie odzyskaliśmy suwerenność. Co wydarzyło się między 30 listopada 1988 roku (debata Wałęsa–Miodowicz) a 1 stycznia 1990 (wejście w życie tzw. planu Balcerowicza)? Porozmawiamy o tym, trzymając się jak najbliżej życia codziennego, ale nie tracąc z oczu perspektywy historycznej.
Jerzy Sosnowski

Małgorzata Bielecka-Hołda z wykształcenia matematyczka, w latach 1974-1992 pracownica Instytutu Matematyki i Wydawnictwa UMCS, działaczka i członek „S” od 1980 do 1992 roku. W wolnej Polsce dziennikarka, od 1992 do 2006 roku sekretarz redakcji, od 2006 do przejścia na emeryturę z końcem 2012 roku redaktorka naczelna „Gazety Wyborczej Lublin”, do której regularnie pisuje teksty publicystyczne.


Jan Skórzyński - historyk i politolog, profesor Collegium Civitas, gdzie wykłada historię XX wieku. Uczestnik ruchu opozycyjnego w PRL, jeden z założycieli Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. 13 grudnia 1981 r. został internowany. Jako dziennikarz pracował w redakcjach „Przeglądu Katolickiego”, „Tygodnika Solidarność”, „Spotkań” i „Rzeczpospolitej”. W latach 2000–2006 był I zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i szefem dodatku „Plus-Minus”.
Redaktor naczelny pisma naukowego „Wolność i Solidarność. Studia z dziejów opozycji wobec komunizmu i dyktatury” oraz trzytomowego słownika biograficznego Opozycja w PRL. Jego książki były trzykrotnie nominowane do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

 


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

fot. Krzysztof Dubiel

Bitwa o kulturę. Życie codzienne w czasach przełomu '89

  • fot. Krzysztof Dubiel