Urna i Kroke "Ser"

Bilety: I - 100 zł, II - 85 zł, III – 50 zł, stojące - 20 zł

URNA Chahar-Tugchi - wokal
Jerzy Bawoł - akordeon
Tomasz Kukurba - altówka, perkusjonalia, wokal, flet
Tomasz Lato - kontrabas


Kroke to międzynarodowy fenomen, krakowski zespół koncertuje na całym świecie i współpracuje z artystami z wielu krajów. Trio pod wodzą Tomasza Kukurby (altówka, flet i śpiew) wypracowało własny styl muzyki akustycznej z zakresu szeroko pojętej World Music, zawsze improwizowanej, zawsze oryginalnej. W najnowszym projekcie polscy instrumentaliści połączyli siły z niezwykłą wokalistką z Mongolii – śpiew Urny, odwołujący się do wielowiekowej tradycji nomadycznej, przekracza bariery językowe i kulturowe. Jej czysty głos o szerokiej skali staje się niezwykłym instrumentem.
Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym


Obdarzona niezwykłym głosem URNA komunikuje się ze swoimi słuchaczami poprzez muzykę poza konwencjami. Przekracza wszelkie bariery językowe i kulturowe dzięki swoim dynamicznym i wznoszącym się improwizacjom. Jej utwory przywołują nomadyczne życie na mongolskich stepach.
Urodzona w rodzinie koczowniczych pasterzy na łąkach Ordos w Mongolii Wewnętrznej, URNA w swojej muzyce niesie duch ojczyzny przekazując go słuchaczom na całym świecie. Wierna muzyce swoich korzeni wyznacza jej nowy kierunek. Jej najnowsze kompozycje podkreślają swobodne, przypominające pociągnięcia pędzla, improwizacje inspirowane wieloletnimi doświadczeniami z innymi kulturami i muzykami oraz życiem.
Kroke to zespół, który święci triumfy na światowej scenie muzycznej od ponad 25-ciu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl, który został doceniony nie tylko publiczność, ale także innych artystów na całym świecie.

W najnowszym albumie „Ser” (Awakening) Urna i Kroke prezentują swoje wspólne aranżacje.


Partnerami cyklu "Jazz w Teatrze Starym" są:

[Czarno-białe zdjęcie trzech muzyków i wokalistki. Wokalistka o azjatyckich rysach twarzy siedzi, a tuż za nią stoi trzech mężczyzn. Kobieta ma długie, proste, ciemne włosy, ubrana jest w bluzkę w ciemnym odcieniu z krótkim rękawem, a przez jej lewe ramię przerzucona jest duża jasna chusta. Spogląda, uśmiechając się i odchylając głowę nieco do tyłu i w bok, na jednego ze stojących za nią mężczyzn, znajdującego się z prawej strony planu zdjęcia. Muzycy ubrani są w białe koszule i ciemne spodnie, na głowach mają ciemne kapelusze. Wszyscy trzej trzymają ręce w kieszeniach. Mężczyzna w okularach znajdujący się po lewej stronie kadru głowę zwraca w lewo w stronę dwóch pozostałych muzyków i spogląda, lekko się uśmiechając, przed siebie. Muzyk w okularach stojący w części centralnej zdjęcia, a więc tuż za wokalistką, wzrok kieruje na wprost, usta ma nieco rozchylone. Ostatni z trzech mężczyzn, znajdujący się po prawej stronie kadru (ten na którym skupia uwagę wokalistka), patrzy z rozbawieniem i uśmiechem przed siebie. W tle ciemna kotara.]

Urna i Kroke "Ser"

  • fot. Jacek Dyląg