Siesta w drodze / Marcin Kydryński prezentuje: João de Sousa "Ideal"

Bilety: I - 80 zł, II - 60 zł, III – 40 zł, stojące - 20 zł

João de Sousa - wokal/gitara akustyczna
Marcin Spera - kontrabas
Filip Miguła - fortepian
Sebastian Skrzypek - perkusja


João de Sousa to młody artysta prezentujący fuzję muzyki portugalskiej, zarazem romantycznej i nowoczesnej. Rozbrzmiewają w niej także polskie sentymenty, bo choć urodzony w Porto, piosenkarz związał się z Polską. Chętnie sięga po utwory Krzysztofa Komedy, a nawet piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk, nagrywał także z Dorotą Miśkiewicz i Andrzejem Smolikiem. Portugalczyk nazywa swoją muzykę słodko-gorzką i lubi zaskakiwać publiczność polskimi piosenkami w tym duchu.
Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

„Ideal” to trzeci album João de Sousa, utrzymany w słodko-gorzkim, romantycznym brzmieniu w stylu vintage. Portugalczyk odnalazł w nim drogę do szczęśliwego połączenia rodzimej melancholii z polskim sentymentalizmem. Daleki jest jednak od monotonii i konwencjonalności.
Na krążku znalazło się dziesięć piosenek autorskich śpiewanych w ojczystym języku artysty. Do nagrania jednej z nich („Ideal”), João zaprosił wybitną wokalistkę jazzową i zarazem autorkę tekstu w języku polskim – Dorotę Miśkiewicz. To jednak nie jest jedyny polski akcent – na płycie znajdziemy także cover piosenki Krzysztofa Komedy pt. „Była pogoda” (z filmu „Niewinni czarodzieje”).

„Ideal” balansuje na granicy muzycznych gatunków. Dociekliwi usłyszą tu inspiracje muzyką Nicka Drake'a, Caetano Veloso, Toma Waitsa, Salvadora Sobrala czy nawet trip-hopowego Portishead. João myślami wraca do klimatu lat 90. XX wieku.
https://www.youtube.com/watch?v=BVsDeH1jZ5I
Spotify:
https://open.spotify.com/album/7jac2ZWBFxMOxfBJqSmWiC?si=ZdSo2hvgRASBbyZ2xuR2lg

Przełomem w karierze João był moment, gdy otrzymał zaproszenie od Andrzeja Smolika do wykonania w jego nowym albumie dwóch utworów. Wkrótce płyta ta uzyskała status platynowej. João współpracował także z zespołem Mikromusic i argentyńskim bandoneonistą Arielem Ramirezem. Piosenki João znalazły się na radiowej płycie RAM Cafe vol.7 oraz w albumie Siesta vol. 11 Marcina Kydryńskiego.

www.facebook.com/joaodesousamusic
www.youtube.com/watch?v=BVsDeH1jZ5I

Siesta w drodze / Marcin Kydryński prezentuje: João de Sousa "Ideal"

  • fot. archiwum artysty