Bitwa o kulturę. Religia jako pomoc/przeszkoda w życiu (niepotrzebne skreślić)

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.


Gość: Zbigniew Mikołejko
Prowadzący: Jerzy Sosnowski


Czy człowiekowi religijnemu jest w życiu łatwiej, czy trudniej, niż jego niewierzącemu bliźniemu? Być może pytanie to nie jest dobrze postawione, ale w tej właśnie postaci pojawia się podczas niejednego sporu ateisty z człowiekiem religijnym. Z jednej strony powiada się, że religia daje pociechę wobec perspektywy śmierci, a przy tym rozstrzyga wszelkie wątpliwości; z drugiej, że – wprowadza nakazy, których człowiek niewierzący nie musi przestrzegać, a ludzką niefrasobliwość gasi przypomnieniem grożącego nam piekła. Nie rozstrzygając o prawdziwości religii (bo to inna kwestia) zapytajmy: co daje i co odbiera wiara religijna?
Jerzy Sosnowski

Zbigniew Mikołejko (ur. w 1951 r. w Lidzbarku Warmińskim), filozof i historyk religii, eseista; kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996), wieloletni wykładowca różnych uczelni warszawskich. Autor blisko tysiąca publikacji w dziewięciu językach. Ważniejsze książki: Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987), Elementy filozofii (siedem wydań, 1998–2008). Mity tradycjonalizmu integralnego (1998), Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998), Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa (2001), Żywoty świętych poprawione (2001, 2004, 2011), W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu (2009), We władzy wisielca, t. 1–2 (2012–2014), Żywoty świętych poprawione ponownie (2017), Gorzkie żale (2017), Między zbawieniem a Smoleńskiem (2018), Prowincje ciemności. Eseje przygodne (2018), Heilsberg, to miasto (w druku). W 2013 roku ukazał się przeprowadzony przez Dorotę Kowalską jego „wywiad-rzeka” pt. Jak błądzić skutecznie. Wyróżniony m.in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą ACADEMIA (za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną, 2015) i Nagrodą Kazimierza Jagiellończyka.

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

[Na zdjęciu krótko ostrzyżony, ciemnowłosy mężczyzna z zarostem stoi na moście, opierając się plecami o barierkę. Ubrany jest w czarną marynarkę, spod której wystaje kołnierzyk niebieskiej koszulki. Na ramię ma zarzuconą torbę. Mężczyzna, ujęty z półprofilu, patrzy z uśmiechem przed siebie, za lewy kadr fotografii. W tle rozmyta konstrukcja mostu, za plecami mężczyzny płynie rzeka.]

fot. Krzysztof Dubiel

Bitwa o kulturę. Religia jako pomoc/przeszkoda w życiu (niepotrzebne skreślić)

  • fot. Krzysztof Dubiel