Bitwa o kulturę. Chorzy na Wielką Lechię

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Gość: Marcin Napiórkowski
Prowadzący: Łukasz Drewniak

Dlaczego teorie Janusza Bieszka o wielkim, wymazanym z historii słowiańskim imperium zdobyły sobie taką popularność w ostatniej dekadzie? Co się wydarzyło wraz z publikacją Słowiańskich królów Lechii? Czy mamy do czynienia z polskim wcieleniem Erica von Daenikena czy może jednak Janusz Bieszk otwiera nową perspektywę przed rodzimą archeologią i naukami historycznymi? Czy jego działalność to naiwna pełna szlachetnych intencji produkcja postprawdy czy biznes historyczno-polityczny? Kto wierzy w Wielką Lechię i do czego ta wiara może nas doprowadzić?
Łukasz Drewniak

Marcin Napiórkowski – pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył kulturoznawstwo (IKP UW, 2006) i socjologię (ISNS UW, 2008), a także studia doktoranckie z filozofii w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN (2010). W latach 2013–2014 odbył staż podoktorski na University of Virginia, w roku 2015 uzyskał habilitację (kulturoznawstwo).
Wykorzystuje narzędzia semiotyki i strukturalizmu do badań nad „współczesnymi mitologiami” obejmującymi w szczególności pamięć zbiorową i kulturę popularną. W swoich pracach analizuje, w jaki sposób różne grupy społeczne starają się z dostępnych dla siebie nośników i praktyk zbudować opowieści o świecie zaspakajające ich potrzebę sensu.
Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek „Mitologia współczesna” (2013), „Władza wyobraźni” (2014) i „Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014” (2016). Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, prowadzi też bloga „Mitologia współczesna” poświęconego semiotyce kultury, zwłaszcza dzisiejszym formom wyobraźni mitycznej (www.mitologiawspolczesna.pl).


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

[Na zdjęciu twarz łysego mężczyzny uchwycona z prawego półprofilu. Mężczyzna ma krótką, ciemną brodę, ubrany jest w czarny sweter z kołnierzem, nosi okulary o prostokątnych oprawkach. Patrzy prosto w obiektyw, uśmiecha się. Tło niebieskie.]

Bitwa o kulturę. Chorzy na Wielką Lechię

  • fot. Bogusław Krężel