Kino w Teatrze Starym "Ułaskawienie"

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

"Ułaskawienie"
Polska 2018
100 min
scenariusz i reżyseria: Jan Jakub Kolski
zdjęcia: Julian A.Ch. Kernbach, Jan Jakub Kolski
obsada: Grażyna Błęcka-Kolska (Hanna Szewczyk), Jan Jankowski (Jakub Szewczyk), Michał Kaleta (Jurgen), Krzysztof Globisz (zakonnik), Michał Malinowski (Wacław Szewczyk „Odrowąż”), Michał Kowalski (konfident), Dobromir Dymecki (brat Andrzej), Wojciech Mecwaldowski (egzorcysta), Marta Ścisłowicz (Halina Kolska, córka Hanny i Jakuba, matka Janka), Michał Grzybowski (Roman Kolski, mąż Haliny, ojciec Janka), Jakub Śnioch (Janek, 11 lat), Jan Cięciara (Janek, 17 lat), Marianna Zydek (śledcza UB), Karolina Rzepa (Marysia)

Po projekcji spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską
Prowadzenie: Magda Sendecka

Jan Jakub Kolski powraca „Ułaskawieniem” do swojego świata. Tym razem jednak mniej w nim niż zwykle magii, więcej realizmu, choć w dalszym ciągu – niedosłownego. Dostajemy historię zanurzoną w biografii reżysera i jego rodziny: bohaterami są jego dziadkowie, Hanna i Jakub, próbujący po wojnie pochować swojego syna – legendarnego żołnierza AK, który nie złożył broni i został zastrzelony przez UB w 1946 roku. Nieustanne ekshumacje i bezczeszczenie zwłok sprawiają, że postanawiają oni wyruszyć w drogę do oddalonej o kilkaset kilometrów Kalwarii Pacławskiej, żeby zapewnić synowi godny pochówek. Droga przez spustoszony przez wojnę świat okazuje się podróżą w poszukiwaniu człowieczeństwa i pielgrzymką – pracą żałoby.

Film o godzeniu się ze stratą, ze świetnymi rolami Grażyny Błęckiej-Kolskiej i dawno nie widzianego na ekranie, znakomitego tutaj Jana Jankowskiego.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Ważniejsze nagrody:
FPFF Gdynia 2018: nagroda za scenariusz (Jan Jakub Kolski), za kostiumy (Monika Onoszko), za główną rolę kobiecą (Grażyna Błęcka-Kolska)
FF Polskiego w Ameryce, Chicago 2018: Society Humanitarian Award
Prowincjonalia, Września 2019: Jańcio Wodnik za zdjęcia (Juian A.Ch. Kernbach), Nagroda Specjalna Organizatorów (Grażyna Błęcka-Kolska)


fot. na stronie głównej: M. Gostkiewicz (źródło: http://wyborcza.pl/7,90535,24391265,od-kogla-mogla-do-filmowego-swiata-jana-jakuba-kolskiego.html)

Kino w Teatrze Starym "Ułaskawienie"

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora