Siesta w drodze / Marcin Kydryński prezentuje: Lucibela

Bilety: VIP - 120 zł, I - 100 zł, II - 85 zł, III – 40 zł


Powiedzieć, że jest być może najbliższa legendarnej Cesarii, to jednak trochę skrzywdzić tę młodą artystkę. Jej głos, o rzadko spotykanej szlachetności, szerokim paśmie i głębi wyrazu jest doskonale własny. Choć z drugiej strony sporo w tym porównaniu prawdy. Lucibela, urodzona w niesławnym Tarrafal, gdzie reżim Salazara więził opozycjonistów, wychowana na Wyspach, śpiewa muzykę tradycyjną. Podczas gdy Sara Tavares, Mayra Andrade czy Dino d’Santiago flirtują z klubowymi rytmami – Lucibela, niczym Wynton Marsalis w jazzie, dba o przetrwanie źródeł.

Zaczynała w hotelowych barach wysp Sal i Boa Vista, śpiewając piosenki Cesarii, Titiny, Bany. Nieuchronnie, jak wszyscy artyści kabowerdyjscy, chciała sprawdzić się w Lizbonie. Przez kilka lat śpiewała tam z zespołem Nos Raiz (Nasze korzenie) pod gołym niebem, na starej przystani przy centralnym placu miasta. Ilekroć brzmiał tam jej głos, tłum gęstniał i nie rozchodził się aż do ostatniej piosenki. Z zespołem nagrała kilka utworów na płytę Conquistador w 2017 roku. Było jednak oczywiste, że talent tej miary potrzebuje światowej ekspozycji. Lucibelę usłyszał nieomylny Jose da Silva, odkrywca Cesarii i właściciel firmy płytowej Lusafrica. Zaprosił ją do studia w Paryżu i znalazł najznakomitszych muzyków na pierwszą autorską płytę. Wkrótce Lucibela pojawiła się na festiwalach i galowych koncertach muzyki kabowerdyjskiej u boku największych – bez wyjątku znanych publiczności Siesta festiwalu – artystów Luzofonii.

Nie ulega wątpliwości, że mamy przed sobą jeden z największych talentów dekady. Pierwszy album – Laco Umbilical zwiastuje lata olśnień i wzruszeń.

Acoustic Live Arte Concerts Chica di Nha Maninha
https://www.arte.tv/fr/videos/083400-002-A/lucibela-en-session-aux-suds-a-arles/
Negue- Live @ Machines de Nantes
https://www.youtube.com/watch?v=EnvfkimPLlQ&feature=youtu.be&t=1
Mi E Dode Na BôCabo Verde Live @ Machines de Nantes
https://www.youtube.com/watch?v=1wtpNjGoIvk&list=PLrc3roRiRWpn00WP1j2oQBh_vYmPDSdid&index=4
Lucibela – Live @ Radio Nova
https://www.youtube.com/watch?v=YyNPUSdS2h8

https://www.lucibela.com/

[Wokalistka w przestrzeni miejskiej. Kobieta przedstawiona jest frontalnie w ujęciu do pasa. Ma ciemne, bardzo kręcone i gęste włosy oraz śniadą cerę. Jej głowa jest nieco przekrzywiona, oczy zmrużone, a usta rozchylone w szerokim uśmiechu. Lewą rękę ma zgiętą w łokciu, a lewą dłoń skierowaną w dół. Ubrana jest w różową, luźną sukienkę z długimi rękawami. W tle krajobraz miejski, na który składają się, szczelnie wypełniające kadr za artystką, trzy budynki w pastelowych barwach i z oknami. Znajdują się kolejno: po lewej stronie kobiety, za nią oraz po jej prawej stronie.]

fot. Alex Tome

Siesta w drodze / Marcin Kydryński prezentuje: Lucibela

  • fot. Alex Tome