Kino w Teatrze Starym "Piłsudski"

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

"Piłsudski"
Polska 2019
scenariusz i reżyseria: Michał Rosa
zdjęcia: Piotr Śliskowski
obsada: Borys Szyc (Józef Piłsudski), Magdalena Boczarska (Maria Piłsudska, pierwsza żona Józefa), Jan Marczewski (Walery Sławek), Maria Dębska (Aleksandra Szczerbińska, partnerka Piłsudskiego), Józef Pawłowski (Aleksander Sulkiewicz), Tomasz Schuchardt (Aleksander Prystor), Kamil Szeptycki (Kazimierz Sosnkowski), Eliza Rycembel (Wanda Juszkiewiczówna, córka Marii Piłsudskiej), Marcin Hycnar (Witold Jodko-Narkiewicz)

Michał Rosa postanowił opowiedzieć o Piłsudskim z okresu jego życia, o którym na ogół milczą podręczniki. Jest początek XX wieku, Piłsudski po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego, gdzie poddawano go obserwacji, angażuje się w działalność niepodległościową, stając na czele podziemia. Przez część towarzyszy uważany za terrorystę, nie waha się podejmować ryzykownych przedsięwzięć: zamachów, napadów, szmuglowania broni. Targają też nim namiętności – miota się między żoną a kochanką. A tymczasem Europa wielkimi krokami zmierza ku wojnie – ta zaś może stać się dla Polski szansą na niepodległość!
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

[Zdjęcie trzech mężczyzn w pomieszczeniu stylizowanym na początek XX wieku, które wydaje się być planem filmowym. Mężczyzna po prawej stronie ubrany jest w błękitny mundur, Ma starannie przystrzyżone ciemne włosy i delikatna brodę. Od pasa w dół przysłaniają go drewniane krzesło oraz wojskowa czapka którą trzyma w prawej dłoni. Mężczyzna w centralnej części zdjęcia ubrany jest w biały t-shirt, na szyję założone ma słuchawki. Unosi dłoń i mówi do mężczyzny znajdującego się po jego lewej stronie. Wygląda jakby coś mu tłumaczył. W prawej części zdjęcia mężczyzna w błękitnym mundurze.]

Kino w Teatrze Starym "Piłsudski"

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora