Piotr Wyleżoł „Human Things” feat. Dayna Stephens / nowa płyta

Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III – 30 zł, stojące - 20 zł


Piotr Wyleżoł – fortepian
Dayna Stephens (USA) – saksofon
Max Mucha - kontrabas
David Hodek – perkusja

Piotr Wyleżoł to pianista o wyrazistym własnym stylu. Jego najnowsza autorska płyta, „Human Things”, ukazała się w prestiżowej serii Polish Jazz (vol. 79) Polskich Nagrań i jest kontynuacją najlepszej tradycji polskiego jazzu, wyznaczanej takimi nazwiskami, jak Krzysztof Komeda czy Andrzej Trzaskowski. Polski muzyk zaprosił do współpracy świetnego amerykańskiego saksofonistę, Daynę Stevensa, uznanego przez magazyn Down Beat za wschodzącą gwiazdę saksofonu tenorowego. Sekcję rytmiczną tworzą Max Mucha (kontrabas) i Słowak, David Hodek (perkusja). Jest to więc prawdziwie międzynarodowy projekt prowadzony przez polskiego lidera.
Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Piotr Wyleżoł - wybitny polski pianista, kompozytor. „Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej” według londyńskiego miesięcznika Blues&Soul. W swej twórczości od lat nie ogląda się na mody i trendy, lecz podąża w własnym indywidualnym kierunku, co jego muzykę czyni wyrazistym głosem we współczesnym świecie jazzu. Karierę rozpoczynał w zespołach Janusza Muniaka i Jarka Śmietany już podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureat wielu renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. „Jazz Juniors“, „Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej“, „Jazz nad Odrą“ (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), „Pomorska Jesień Jazzowa“ („Klucz do kariery“). Współpracował z wieloma artystami polskiego i światowego jazzu, w tym gronie znajdują się m.in. Stephen Riley, Billy Hart, Gary Bartz, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Ewa Bem i wielu innych. Ma na swoim koncie 7 autorskich albumów, z czego ostatni Human Things nagrany w legendarnej serii Polish Jazz.​
​Piotr Wyleżoł występował w kilkudziesięciu krajach świata, właściwie na wszystkich kontynentach. Prezentował swoje zespoły na wielu renomowanych w świecie jazzu festiwalach, których liczby nie sposób wymienić. Poza działalnością koncertową od 2007 roku prowadzi również klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie, a także jest zapraszany na wykłady przez inne europejskie uczelnie, m.in. z Austrii (Wiedeń), Niemiec czy Włoch.

Dayna Stephens – zjawiskowy amerykański saksofonista jazzowy, kompozytor, laureat nagrody Grammy. Stephens dorastał w San Francisco Bay Area i uczęszczał do Berkeley High School of Music
a następnie Thelonious Monk Institute of Jazz. Współpracował z czołówką topowych jazzmanów o nazwiskach wytyczających nowe trendy w światowym jazzie m.in. Brad Mehldau, Gerald Clayton, Larry Grenadier i Eric Harland. W rozmowie przyznaje, że zawsze szuka tego, co „śpiewne”. Poszukiwania często skutkują improwizacjami i kompozycjami, które rzucają wyzwanie tradycyjnym koncepcjom harmonii, przesuwając frazowanie i melodykę w nieprawdopodobnych kierunkach. Muzyka Dayny rozbrzmiewała w salach znanych na całym świecie m.in. w Village Vanguard, Blue Note Jazz Club, Dizzy's Club Coca-Cola, Birdland, Yoshi's, The Blue Whale, Marians Jazzroom w Szwajcarii, Blue Note Milano, Philharmonie de Paris, Le Duc des Lombards, Red Rocks i San Francisco Jazz Center. Lista miejsc, festiwali i krajów, w których występował Dayna jest niezliczona.
Autorskie albumy Stephensa to: The Timeless Now (2007), Today Is Tomorrow (2012), That Nepenthetic Place (2013), Take My Chances (2013), Peace (2014) i najnowszy „Gratitude” (2017).

Max Mucha – znakomity polski kontrabasista jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Instytutu Jazzu w Berlinie, w którym obecnie mieszka. Jest aktywny zarówno na polskiej jak i europejskiej scenie muzycznej. Współpracował bądź współpracuje z takimi muzykami jak: Dominik Wania, Adam Pierończyk, Mateusz Pospieszalski, Maciej Obara, Kuba Płużek, Elias Stemeseder, Max Andrzejewski. Wystepował na wielu europejskich festiwalach, m.in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Blue Note Festival, Vancouver Jazz Festival, Delhi Jazz Fest. Laureat wielu prestiżowych nagród na największych międzynarodowych festiwalach, takich: Jazz Hoileaart w Belgii, Getxo Jazz w Hiszpanii czy Jazz Juniors.


David Hodek - zjawiskowy 21-letni perkusista pochodzący z​ Budapesztu, który został niedawno zaproszony do współpracy przez samego Quincy Jones'a.
Jego pełen pasji związek z perkusją rozpoczął się w 2000 roku, kiedy w wieku 3 lat zafascynowały go działania słynnego perkusisty Earth, Wind & Fire Sonny'ego Emory'ego. Dzięki czujności rodziców, którzy w porę dostrzegli jego talent, David rozpoczął jako kilkulatek naukę u samego profesora Vilmosa Jávori wykładającego na wydziale jazzu w Konserwatorium Muzycznym w Budapeszcie.
W 2008 roku założył formację David Hodek Quartet, a w 2009 ukazał się debiutancki album THE FIRST. W wieku 12 lat został nagrodzony prestiżową nagrodą: The Talent of the Year 2009 przez Austriackie Biuro Muzyki.
Podczas podróży do USA w 2013 koncertował w wielu miejscach i współpracował z uznanymi artystami, takimi jak Ron Affif czy Bill Saxton.

 

Partnerami cyklu "Jazz w Teatrze Starym" są:

[Czarno – białe zdjęcie ukazujące pianistę. Mężczyzna przedstawiony jest frontalnie, w ujęciu do ramion, jego ciało pochyla się lekko do przodu, ramiona ma ściągnięte i opuszczone, brodę wspiera na pięści prawej dłoni. Prawa strona jego twarzy i ciała ukazana jest w półcieniu. Muzyk ma krótko przystrzyżone włosy. Spogląda w zamyśleniu przed siebie. Ubrany jest w ciemną marynarkę. Tło zdjęcia jasne.]

fot. Alicja Dybowska

Piotr Wyleżoł „Human Things” feat. Dayna Stephens / nowa płyta

  • fot. Alicja Dybowska