KONFRONTACJE TEATRALNE „Wszystko płynie” Teatr Soho w Warszawie PREMIERA

Wstęp za okazaniem zaproszenia.

Spektakl odbywa się w ramach 24. Festiwalu "Konfrontacje Teatralne"

Teatr Stary jest partnerem Festiwalu.

Autor: Wasilij Grossman
Adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński
Obsada: Eliza Borowska, Sławomir Grzymkowski
Światło: Jan Piotr Szamryk
Premiera: 10 października 2019
Czas trwania: 60 min

Janusz Opryński po raz pierwszy sięgnął po tekst „Wszystko płynie” Wasilija Grossmana w spektaklu „Punkt Zero: Łaskawe”. Potem, podczas Konfrontacji Teatralnych w 2016 roku, zaproszono go do udziału w cyklu „Mikro Teatr” zrealizowanym przez Komunę Warszawę. Wówczas na scenie znaleźli się aktorzy stale współpracujący z Januszem Opryńskim – Eliza Borowska (Teatr Polski w Warszawie) i Sławomir Grzymkowski (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Projekt zakładał radykalne ograniczenie formy – spektakle nie mogły przekraczać 16 minut. Fragment ten znajdzie się w przedstawieniu „Wszystko płynie”.
Spektakl jest relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny i Jana. Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów. Sztuka próbuje zmierzyć się z doświadczeniem głodu człowieka, z piętnem sowieckiego łagru, znaleźć przestrzeń do wypowiedzenia słów najcięższych o człowieku.

„Wstrząsająca książka. O odczłowieczaniu ludzi, ale także o tym, że choć ginie człowiek, wolność nie umiera nigdy.”
„The Independent”

 

[Czarno – białe zdjęcie. Na tle ciemnej ściany dwie sylwetki zwrócone do siebie. Wysoki mężczyzna w garniturze ramieniem opiera się o ścianę, drugą rękę ma w kieszeni, na twarzy okulary. Kobieta w sukience - halce na ramiączkach obejmuj go lekko jedną ręką, ale twarz zwróconą ma do ściany, stoi tyłem do nas. Ma buty na szpilkach i jasne upięte włosy.

Ściana z nimi jest porysowana, oni stoją we wnęce wyłożonej ciemnymi kafelkami lub pomalowanej w kratkę, dołem biegą 2 cienkie rury.]

Partnerzy

KONFRONTACJE TEATRALNE „Wszystko płynie” Teatr Soho w Warszawie PREMIERA

  • fot. materiały promocyjne