Po raz pierwszy w Polsce: Israel Galván / La Edad de Oro

Bilety: VIP - 180 zł, I - 140 zł, II - 100 zł, III – 60 zł


Choreografia i taniec: Israel Galván
Śpiew: David Lagos
Gitara: Alfredo Lagos
Dźwięk: Pedro León
Światło: Rubén Camacho

Pra-premiera: 17 stycznia 2005 na XIII Festival Flamenco Caja Madrid
Premiera: 26 lutego 2005 na 9. Festival de Jerez

Czas trwania: 75 min. bez przerwy

 „Powiedzieć, że Galván jest znakomitym tancerzem, to tak jakby powiedzieć, że Einstein był całkiem dobrym fizykiem. Nigdy jeszcze nie widziałem czegoś takiego.” - Daily Express

„Israel Galván cały jest perkusją.” – New York Times

„Już sama jego obecność powoduje, że serce zamiera.”  - El País

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na legendarny  spektakl „La Edad de Oro”, który grany jest na całym świecie nieprzerwanie od 2005 roku. Israel Galván - jeden z najwybitniejszych tancerzy i choreografów flamenco właśnie w naszym Teatrze zaprezentuje się w Polsce po raz pierwszy.

Uhonorowany  najważniejszymi nagrodami w branży, takimi jak: Bessie Award (New York, 2012 - nagroda za spektakl „La Edad de Oro”), National Dance Award dla artysty zagranicznego (UK, 2016), National Dance Award (Hiszpania, 2005). Odznaczony francuskim Orderem Sztuki i Literatury, wielokrotnie wyróżniany podczas Biennale Flamenco w Sewilii.  Współpracował z wieloma wybitnymi artystami m.in. z Enrique Morente , Manuelem Solerem i Patem Metheny. Jest stałym współpracownikiem jednej z najważniejszych scen Europy - Théâtre de la Ville w Paryżu.

LA EDAD DE ORO (ZŁOTY WIEK)

We flamenco, podobnie jak we wszystkich dziedzinach sztuki, historycy, specjaliści i krytycy stopniowo definiowali poszczególne okresy. Okres rozwoju flamenco, który nazwali „La Edad de Oro”, co w języku polskim znaczy Złoty Wiek, odpowiada okresowi od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku.

Israel Galvan o spektaklu: Zdecydowaliśmy się na coś, co dziś wizualnie wydaje się radykalne w swojej surowości, ale jest to najpopoluarniejszy obraz tego, co niemal 100 lat temu rozumiano jako flamenco. To występ tancerza, śpiewaka i gitarzysty w jego najczystszej postaci. Spektakl „La Edad de Oro” nawiązuje do tej tradycji. Na scenie jest flamenco i tylko flamenco.

W spektaklu, oprócz Israela Galvána, zobaczymy i usłyszymy także  Davida Lagosa – śpiewaka pielęgnującego tradycyjny śpiew, wywodzący się ze Złotego Wieku oraz Alfredo Lagosa – gitarzystę pochodzącego z Jerez, miasta w którym narodziło się flamenco.

ISRAEL GALVAN - "LA EDAD DE ORO" - DEMO

https://www.youtube.com/watch?v=Ma21stOnlvI

 

 

[Pośrodku kadru stoi na jednej nodze młody mężczyzna z ciemnymi włosami gładko zaczesanymi w kucyka. Drugą nogę uniesioną do tyłu przytrzymuje ręką. Ręce ma rozłożone, klatkę piersiową wypiętą – uchwycony jest w ruchu. Mężczyzna ubrany jest w obcisłe czarne spodnie, czarną koszulę z krótkim rękawem i białe buty z obcasami do tańca. Mężczyzna tańczy na pustej scenie w rudym kolorze, choć może to tylko światło tak ją zabarwia. Rzuca cień na podłogę.

Za nim siedzi dwóch mężczyzn – jeden to brunet w białej koszuli i ciemnych spodniach z gitarą akustyczną - ułożenie jego rąk wskazuje, że jest w trakcie gry. Drugi mężczyzna ubrany jest na czarno, ale jego sylwetkę w większości przesłania postać tancerza na pierwszym planie. Obaj mężczyźni siedzą na czarnych krzesłach na czarnym tle.]

fot. Felix Vazquez

Po raz pierwszy w Polsce: Israel Galván / La Edad de Oro

  • fot. Felix Vazquez