Bitwa o kulturę. Piłka nożna jako składnik naszej kultury

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Uprzejmie informujemy, że wejściówki na wydarzenie rozdawane będą od lutego 2020 roku.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.


Prowadzący: Jerzy Sosnowski
Gość: Stefan Szczepłek


Czy piłka nożna jest po prostu rozrywką bez żadnych odniesień pozasportowych? Czy też jest w niej coś, co np. uczy czegoś ważnego o życiu (jak np. jak przeżywać niepowodzenie; jak ogromną rolę odgrywa w życiu przypadek; itp.)? Jak to się stało, że właśnie piłka nożna jest bodaj najchętniej oglądaną dyscypliną w tak wielu krajach świata? Co odpowiedzieć krytykom tego sportu, że to tylko "22 spoconych facetów goni za świńskim pęcherzem" (to prawie dosłowny cytat z wypowiedzi mojej, skądinąd sympatycznej znajomej, która miłości dla Ligi Mistrzów zrozumieć nie mogła)? Dlaczego przy tym piłka nożna skupia tak wiele patologii na trybunach stadionów?
Jerzy Sosnowski

Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy - zaczynał pracę  kiedy Polacy wygrywali z Anglią, Argentyną i Brazylią. Od roku 1999 w dzienniku „Rzeczpospolita”.  Autor książek, m.in. „Deyna”, „Moja historia futbolu”, „Polska. Biało-Czerwoni”, „Mecze, które wstrząsnęły światem”, „Żonglerka” (zbiór felietonów), „Szkoła falenicka”. Pierwszy laureat nagrody Grand Press im. Bohdana Tomaszewskiego, dwukrotny zdobywca Nagrody im. Dariusza Fikusa, nominowany do nagrody „Dziennikarza Dekady 2009-19”  Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego.  Korespondent prasy i Telewizji Polskiej na siedmiu mundialach, ośmiu finałach mistrzostw Europy, dwóch o Puchar Narodów Afryki, Klubowego Pucharu Świata w Tokio, ponad dwudziestu finałów europejskich rozgrywek pucharowych. 
Kolekcjoner piłkarskich koszulek, butów, piłek, programów i biletów z meczów, książek futbolowych. Autor wystaw piłkarskich w Pałacu Kultury, na Stadionie Narodowym, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz Muzeum Miejskim w Ołomuńcu. 
Przewodnik po Stadionie Narodowym w Warszawie. 


Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

[Zdjęcie portretowe, ujęcie popiersiowe. Starszy, łysawy mężczyzna o siwych włosach, ubrany jest w jasnobłękitną koszulę, granatowy garnitur i granatowy krawat w jasne kropki. Mężczyzna z lekkim uśmiechem patrzy w obiektyw. Tło stalowoszare.]

fot. zbiory prywatne

Bitwa o kulturę. Piłka nożna jako składnik naszej kultury

  • fot. zbiory prywatne