Bitwa o kulturę. Co się dzieje z Teatrem Telewizji?

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Uprzejmie informujemy, że wejściówki na wydarzenie rozdawane będą od lutego 2020 roku.

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.


Gość: Wawrzyniec Kostrzewski
Prowadzący: Łukasz Drewniak


Czy rzeczywiście nowa władza telewizji uratowała ten gatunek teatralno-telewizyjny? Jakie wartościowe spektakle powstały przez ostatnie cztery lata? O czym i jak robi się teraz spektakle na Woronicza?
Łukasz Drewniak

Wawrzyniec Kostrzewski - reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył także studia na Wydziale Polonistyki UW oraz szkołę filmową AFiT. Reżyserował m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrze Imka, Collegium Nobillium w Warszawie. W Teatrze Dramatycznym w Warszawie zrealizował między innymi spektakle „Rzecz o banalności miłości” Savyon Liebrecht i „Wizytę starszej pani” Dürenmatta. Jest autorem i reżyserem sztuk dla młodzieży „Dopalacze. Siedem stopni donikąd” oraz „Wszechmocni w sieci” granych w Teatrze Kamienica w Warszawie i pokazywanych w całej Polsce w ramach walki z uzależnieniami i cyberprzemocą.
Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zrealizował szereg słuchowisk. Scenarzysta i reżyser serialu satyrycznego „La La Poland”.
W Teatrze Telewizji zrealizował sztukę Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk „Walizka” produkowaną przez WFDiF (był to pierwszy spektakl cyklu Teatroteka), za którą w 2015 roku zdobył Grand Prix na XV Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie a w 2016 roku także Grand Prix I edycji festiwalu Teatroteka Fest, Nagrodę Dziennikarzy i inne nagody indywidualne. W 2017 roku w Teatrze Telewizji zrealizował tekst według Astolphe’a de Custina „Listy z Rosji” (adaptacja i reżyseria). Sztuka zdobyła cztery nagrody na XVII Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie – między innymi za Najlepszą Reżyserię, nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego, oraz Nagrodę Publiczności.
Jego realizacja „Wesela” w Teatrze Telewizji zdobyła Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w 2019 roku, Nagrodę Mediów Publicznych i szereg innych nagród indywidualnych. Wawrzyniec Kostrzewski jest także laureatem prestiżowej nagrody im. Stefana Treugutta za wybitne osiągnięcia w Teatrze Telewizji, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków AICT. Razem z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk jest stypendystą PISF w ramach programu Stypendia scenariuszowe.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

[Czarno-białe zdjęcie przedstawiające uśmiechniętego, łysego mężczyzny z ciemną brodą, ciemnymi oczami i wyrazistymi brwiami, ubranego w jasną koszulkę.]

fot. Jacek Poremba

Bitwa o kulturę. Co się dzieje z Teatrem Telewizji?

  • fot. Jacek Poremba