Kino w Teatrze Starym "Supernova"

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

"Supernova"
Polska 2019
Czas trwania: 78 min
scenariusz i reżyseria: Bartosz Kruhlik
zdjęcia: Michał Dymek
obsada: Marek Braun (aspirant Sławek Makowski), Marcin Hycnar (Adam Nowak), Marcin Zarzeczny (Michał Matys) oraz Agnieszka Skibicka (Iwona, żona Michała), Anna Mrozowska (policjantka Magda). Michał Pawlik (policjant „Młody”), Paweł Koślik (policjant Grzegorz), Dariusz Dłużewski (komendant), Małgorzata Witkowska (ratowniczka), Jerzy Janeczek (ojciec Michała), Hubert Podgórski, Wiktor Korzeniowski (ratownicy), Tomasz Zaród (dowódca straży pożarnej), Michał Anioł (adwokat)

Oszałamiający debiut reżyserski Bartosza Kruhlika, nagradzanego dotąd na międzynarodowych festiwalach za krótkie metraże, absolwenta łódzkiej filmówki.
Biorąc za punkt wyjścia wypadek drogowy, jeden z tych o jakich nieustannie informują gazety i portale internetowe, Kruhlik rysuje dramat o sile greckiej tragedii, gdzie splot przypadków i niesprzyjających okoliczności prowadzi do katastrofy. Zachowując jedność czasu, miejsca i akcji, przez niecałe półtorej godziny, na wiejskiej drodze, wśród spalonych słońcem pól, reżyser nie tylko poddaje wiwisekcji bohaterów, postawionych w sytuacji ostatecznej, ale mimochodem maluje portret społeczeństwa, w którym nie funkcjonują żadne procedury i reguły. Kruhlik trzyma widownię w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, zaskakując raz po raz zwrotami akcji i igrając z oczekiwaniami. Znakomite, mądre kino, fenomenalnie wyreżyserowane, sfotografowane i zagrane (Marek Braun, Marcin Hycnar i Marcin Zarzeczny po raz pierwszy w tak dużych rolach filmowych).
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym


Nagrody:
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia 2019: nagroda za debiut reżyserski

Kino w Teatrze Starym "Supernova"