"Grupa Laokoona" / "Zemsta"

Wstęp na wydarzenia za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

 

 "Grupa Laokoona"
autor: Tadeusz Różewicz
reżyseria: Olga Lipińska
scenografia: Xymena Zaniewska
czas trwania: 59 min.
obsada: Bronisław Pawlik (Ojciec), Danuta Szaflarska (Matka), Andrzej Szczepkowski (Dziadek), Andrzej Zaorski (Syn), Anna Ciepielewska (Anna), Jan Kociniak (Pan II), Józef Nowak (Ordynator), Saturnin Żórawski, (Przewodniczący), Tadeusz Surowa (Członek jury I), Lech Komarnicki (Członek Jury II), Mieczysław Stoor (Celnik I), Ryszard Pracz (Celnik II)

W sztuce Różewicza, która była swego rodzaju satyrą na kulturalne snobizmy, Danuta Szaflarska zagrała zabawną rolę Matki. W podomce z angielskim napisem zajmuje się domowymi pracami, opiekuje Synem, Mężem i Dziadkiem, a jednocześnie w pretensjonalny sposób próbuje aspirować do bycia au courant artystycznych nowości. Aktorce partnerowali: Bronisław Pawlik, Andrzej Szczepkowski, Andrzej Zaorski oraz Anna Ciepielewska w roli przyjaciółki Anny.
Spektakl miał premierę 17 stycznia 1971 roku i był pierwszym spotkaniem Danuty Szaflarskiej i Olgi Lipińskiej w Teatrze Telewizji, jeszcze w czasie, gdy emitowano czarno-białe widowiska. Pierwszym, ale nie ostatnim.
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

 

 "Zemsta"
reżyseria: Jan Świderski
czas trwania: 1 godz. 36 min.

Nowa sekcja w naszym festiwalu: spektakle Teatru Polskiego Radia. Danutka Szaflarska wzięła udział w ponad 170ciu spektaklach, słuchowiskach radiowych. Ta forma teatru oparta przede wszystkim na dźwięku i głosie, często jest niedoceniana przez szeroką publiczność . Dzięki rewolucji cyfrowej, której doświadczamy, zyskuje ona coraz większą popularność . Wybraliśmy z archiwum Teatru Polskiego Radia cztery spektakle , których nie znajdziecie Państwo na serwerach portali radiowych, czy innych. Podchodzą one z rożnych okresów twórczości radiowej . Są więc także przeglądem stylów twórczości audioteatralnej znakomitości tej dziedziny: Gustawa Holoubka, Jana Świderskiego, Wojciecha Maciejewskiego i najmłodszego w tym gronie Waldemara Modestowicza. Wszystkie łączy Danuta Szaflarska wspaniała w tekstach Fredry (Zemsta), Bałuckiego (Grube ryby) , Baumarchais (Wesele Figara) i Moliera (Mizantrop).

Posłuchajcie!

Michał Merczyński, kurator Festiwalu "Śleboda / Danutka"

 

PARTNERZY FESTIWALU
 

[Plakat Festiwalu. W prawym górnym rogu czarny napis „Teatr Stary w Lublinie” i logo w kształcie sześciokąta z zieloną wskazówką skierowana do środka figury. Poniżej, centralnie, na białym tle nazwa festiwalu Śleboda/Danutka. Na dole, z lewej strony napis: Teatr Stary w Lublinie, 5-9 lutego 2020 roku, w tle kolorowe plamy o nieregularnych krawędziach/kształtach: czerwona, żółta, niebieska i fioletowa]

"Grupa Laokoona" / "Zemsta"