"Pożegnanie z Marią"

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

"Pożegnanie z Marią"
Polska 1993
kolor, 87 min
reżyseria: Filip Zylber
scenariusz: Filip Zylber, Maciej Maciejewski na motywach opowiadania Tadeusza Borowskiego
zdjęcia: Dariusz Kuc
muzyka: Tomasz Stańko
obsada: Marek Bukowski (Tadeusz), Agnieszka Wagner (Maria), Katarzyna Jamróz (Sara), Danuta Szaflarska (doktorowa), Sławomir Orzechowski (policjant), Jan Frycz (kierownik), Rafał Królikowski (skrzypek), Agnieszka Pilaszewska (blondyna), Aleksandra Woźniak (szatynka), Maciej Kozłowski (furman), Magdalena Gnatowska (panna młoda), Radosław Pazura (pan młody), Cezary Pazura (Tomasz), Dorota Chotecka (żona Tomasza), Bartłomiej Topa (Apoloniusz)

Zaskakujący debiut Filipa Zylbera, nieoczywista, poetycka adaptacja opowiadania Tadeusza Borowskiego spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki i widowni. Jednym z atutów opowieści o współodpowiedzialności i bezsilności bohaterów wobec Zagłady jest kreacja Danuty Szaflarskiej i przejmująca trąbka Tomasza Stańki. Obraz zaślubin i skromnego przyjęcia weselnego dwojga inteligentów ujmuje wyrafinowaną prostotą, z jaką twórcom udało się pokazać codzienną grozę okupacji i wszechobecność śmierci.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Ważniejsze nagrody:
1993: FPFF Gdynia: nagroda za rolę drugoplanową dla Danuty Szaflarskiej, za dźwięk (Barbara Domaradzka), scenografię (Andrzej Przedworski), muzykę (Tomasz Stańko), za debiut (Filip Zylber)
1994: Tarnowska Nagroda Filmowa: Srebrny Leliwita dla Filipa Zylbera za debiut, Nagroda Jury Młodzieżowego dla filmu i za muzykę dla Tomasza Stańki

PARTNERZY FESTIWALU
  

[Plakat Festiwalu. W prawym górnym rogu czarny napis „Teatr Stary w Lublinie” i logo w kształcie sześciokąta z zieloną wskazówką skierowana do środka figury. Poniżej, centralnie, na białym tle nazwa festiwalu Śleboda/Danutka. Na dole, z lewej strony napis: Teatr Stary w Lublinie, 5-9 lutego 2020 roku, w tle kolorowe plamy o nieregularnych krawędziach/kształtach: czerwona, żółta, niebieska i fioletowa]

"Pożegnanie z Marią"