"Lato w Nohant" / "Mizantrop"

Wstęp na wydarzenia za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

"Lato w Nohant"
autor: Jarosław Iwaszkiewicz
reżyseria i realizacja TV: Olga Lipińska
scenografia: Jerzy Gorazdowski
kostiumy: Barbara Nowakowska
czas trwania: 87 min.
obsada:  Halina Mikołajska (George Sand), Leszek Herdegen (Chopin), Hanna Okuniewicz (Solange), Andrzej Zaorski (Maurycy), Danuta Szaflarska (Panna de Rosieres), Jerzy Kamas (Antoni Wodziński), Joanna Sobieska (Augustyna), Marian Kociniak (Clesinger), Piotr Fronczewski (Rousseau), Krzysztof Wakuliński (Fernand), Bożena Dykiel (Madeleine), Edward Kowalczyk (Jan)

Spektakl miał premierę w Teatrze TV 10 stycznia 1972 roku. Danuta Szaflarska zagrała w sztuce Iwaszkiewicza rolę Panny de Rosieres – przyjaciółki domu Georges Sand, pozostającej w związku z przyjacielem Chopina, Antonim Wodzińskim. Obaj nazywają ją z polska Rosjerką, a Chopin określa jeszcze mianem „starej łodygi”. Jest w tym niesprawiedliwy, ponieważ kobietę może cechuje pewna skłonność do plotkarstwa, ale jest bystrą obserwatorką całego towarzystwa z Nohant, a ponadto – jak przyznaje sam Wodziński – była zdolna do poświęcenia dla niego, gdy znalazł się w potrzebie. Panna de Rosieres potrafi też docenić osobowość i talent Chopina, może nawet bardziej niż inne osoby z otoczenia. Rola Danuty Szaflarskiej w tym spektaklu nie była szczególnie eksponowana, ale aktorka partnerowała znakomitym odtwórcom głównych postaci: Halinie Mikołajskiej (Georges Sand), Leszkowi Herdegenowi (Chopin), Jerzemu Kamasowi (Wodziński).
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

"Mizantrop"
reżyseria: Gustaw Holoubek
czas trwania: 1 godz. 20 min.

Nowa sekcja w naszym festiwalu: spektakle Teatru Polskiego Radia. Danutka Szaflarska wzięła udział w ponad 170ciu spektaklach, słuchowiskach radiowych. Ta forma teatru oparta przede wszystkim na dźwięku i głosie, często jest niedoceniana przez szeroką publiczność . Dzięki rewolucji cyfrowej, której doświadczamy, zyskuje ona coraz większą popularność . Wybraliśmy z archiwum Teatru Polskiego Radia cztery spektakle , których nie znajdziecie Państwo na serwerach portali radiowych, czy innych. Podchodzą one z rożnych okresów twórczości radiowej . Są więc także przeglądem stylów twórczości audioteatralnej znakomitości tej dziedziny: Gustawa Holoubka, Jana Świderskiego, Wojciecha Maciejewskiego i najmłodszego w tym gronie Waldemara Modestowicza. Wszystkie łączy Danuta Szaflarska wspaniała w tekstach Fredry (Zemsta), Bałuckiego (Grube ryby) , Baumarchais (Wesele Figara) i Moliera (Mizantrop).

Posłuchajcie!

Michał Merczyński, kurator Festiwalu "Śleboda / Danutka"

 

PARTNERZY FESTIWALU
 

[Plakat Festiwalu. W prawym górnym rogu czarny napis „Teatr Stary w Lublinie” i logo w kształcie sześciokąta z zieloną wskazówką skierowana do środka figury. Poniżej, centralnie, na białym tle nazwa festiwalu Śleboda/Danutka. Na dole, z lewej strony napis: Teatr Stary w Lublinie, 5-9 lutego 2020 roku, w tle kolorowe plamy o nieregularnych krawędziach/kształtach: czerwona, żółta, niebieska i fioletowa]

"Lato w Nohant" / "Mizantrop"