"Rybka we czworo" / "Wesele Figara"

Wstęp na wydarzenia za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.


"Rybka we czworo"

autorzy: Wolfgang Kohlhaase, Rita Zimmer
reżyseria: Ludwik Rene
adaptacja:Ludwik Rene
scenografia: Wojciech Sieciński
muzyka: Edward Pałłasz
czas trwania: 70 min.
obsada: Danuta Szaflarska (Klementyna), Barbara Ludwiżanka (Szarlotta), Irena Kwiatkowska (Cecylia), Czesław Wołłejko (Rudolf)

Urocza pamiątka dawnego Teatru Telewizji. Premiera spektaklu odbyła się 10 listopada 1969 roku. Przedstawienie wyreżyserował Ludwik Rene, twórca przez wiele lat związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie (także jego dyrektor), w którym pracowała również Danuta Szaflarska.
„Rybka we czworo” to przewrotna komedia salonowa ze szczyptą czarnego humoru. Bohaterkami są trzy dojrzałe siostry i ich starzejący się kamerdyner, z którym w ciągu długich lat służby wiązały je dalej idące relacje. Idylla mogłaby trwać, gdyby nie to, że Rudolf postanawia opuścić dom i udać się w podróż dookoła świata. Siostry postanawiają go powstrzymać… W spektaklu obok Danuty Szaflarskiej w roli Klementyny wystąpili: Irena Kwiatkowska, Barbara Ludwiżanka i Czesław Wołłejko.
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

 "Wesele Figara"
reżyseria: Wojciech Maciejewski
czas trwania: 92 min.

Nowa sekcja w naszym festiwalu: spektakle Teatru Polskiego Radia. Danutka Szaflarska wzięła udział w ponad 170ciu spektaklach, słuchowiskach radiowych. Ta forma teatru oparta przede wszystkim na dźwięku i głosie, często jest niedoceniana przez szeroką publiczność . Dzięki rewolucji cyfrowej, której doświadczamy, zyskuje ona coraz większą popularność . Wybraliśmy z archiwum Teatru Polskiego Radia cztery spektakle , których nie znajdziecie Państwo na serwerach portali radiowych, czy innych. Podchodzą one z rożnych okresów twórczości radiowej . Są więc także przeglądem stylów twórczości audioteatralnej znakomitości tej dziedziny: Gustawa Holoubka, Jana Świderskiego, Wojciecha Maciejewskiego i najmłodszego w tym gronie Waldemara Modestowicza. Wszystkie łączy Danuta Szaflarska wspaniała w tekstach Fredry (Zemsta), Bałuckiego (Grube ryby) , Baumarchais (Wesele Figara) i Moliera (Mizantrop).

Posłuchajcie!

Michał Merczyński, kurator Festiwalu "Śleboda / Danutka"

 

PARTNER FESTIWALU
 

[Plakat Festiwalu. W prawym górnym rogu czarny napis „Teatr Stary w Lublinie” i logo w kształcie sześciokąta z zieloną wskazówką skierowana do środka figury. Poniżej, centralnie, na białym tle nazwa festiwalu Śleboda/Danutka. Na dole, z lewej strony napis: Teatr Stary w Lublinie, 5-9 lutego 2020 roku, w tle kolorowe plamy o nieregularnych krawędziach/kształtach: czerwona, żółta, niebieska i fioletowa]

"Rybka we czworo" / "Wesele Figara"