"Kopciuszek", "Lato Muminków" // 13.00 "Lalek", "Grube ryby"

Wstęp na wydarzenia za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

godz. 11:00
"Kopciuszek" spektakl Teatru Telewizji
"Lato Muminków" spektakl Teatru Polskiego Radia

godz. 13:00
"Lalek" 
spektakl Teatru Telewizji
"Grube ryby" 
spektakl Teatru Polskiego Radia


"Kopciuszek" 

autorzy: Wilhelm Karl Grimm i Jacob Grimm
reżyseria: Krystyna Janda
muzyka: Mieczysław Janicz
dekoracje i kostiumy: Dorota Roqueplo
czas trwania: 20 min.

"Lato Muminków"
reżyseria: Andrzej Maria Marczewski
czas trwania: 80 min.


Czy wyobrażacie sobie dziś Państwo koprodukcję teatralną miedzy TVP i TVN?
Pozostawmy to pytanie bez komentarza....
Tak się jednak stało w 2005 roku za sprawą Krystyny Jandy, która wyreżyserowała Kopciuszka. W głównych rolach wystąpiła plejada dziennikarzy telewizyjnych od Moniki Olejnik po Szymona Majewskiego, od Katarzyny Kolendy-Zaleskiej po Andrzeja Majewskiego... i tak mógłbym bez końca wymieniać te duety. Był to spektakl charytatywny i wydaje się, że znacznie wykroczył poza ramy okazjonalnej zabawy w najsłuszniejszej sprawie. Dziś uchodzi za (mini) spektakl KULTOWY!

Myślę, że Andrzej Maria Marczewski nie sądził, że Lato Muminków przygotowane przez niego dla Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, stanie się zaczynem - i tu znowu używam słowa KULTOWEGO, wydania Lata Muminków w wersji audio na płytach gramofonowych i kasetach, a po latach także na płytach CD . Kolejne pokolenia słuchaczy wychowują się na tej wspaniałej baśni muzycznej z udziałem m.in. Gustawa Holoubka , Bernarda Ładysza, Ryszardy Hanin, Małgorzaty Niemirskiej, Krystyny Prońko i Danuty Szaflarskiej jako Paszczakówny! Programowaliśmy tę sekcję jako „dziecięcą”, ale sądzę, że będzie to sekcja uniwersalna i KULTOWA!
Michał Merczyński, kurator Festiwalu "Śleboda / Danutka"


godz. 13:00

"Lalek"
reżyseria: Zbigniew Zapasiewicz
zdjęcia: Bogdan Stachurski
scenografia: Dorota Kołodyńska
czas trwania: 65 min.
obsada: Zbigniew Zapasiewicz (Poeta), Olaf Lubaszenko (Lalek), Danuta Szaflarska (Babka), Krystyna Janda (Matka), Ewa Konstancja Bułhak, (Lodzia), Maria Peszek (Mania), Monika Krzywkowska (Marysia - Jadzia), Katarzyna Herman (Hela), Marcin Czarnik (Kolega Lalka), Łukasz Simlat (Kolega Lalka), Mieczysław Morański (Kolega Lalka), Gustaw Lutkiewicz (Kierownik), Tomasz Zaliwski (Listonosz), Andrzej Mastalerz (Referent), Jerzy Łapiński (Rybak), Janusz Michałowski (Rybak), Bronisław Surmiak (Barański), Adam Krawczuk (Żuk), Ryszard Jabłoński(Posługacz), Jan Jurewicz (Obcy), Sergiusz Żymełka (Dziecko), Krzysztof Usakiewicz (Dziecko), Adam Bieniakowski (Dziecko), Krzysztof Kołbasiuk (Lektor), Mirosław Utta (Lektor), Marcin Sosnowski (Reporter)

Utwór Zbigniewa Herberta nosi podtytuł „sztuka na głosy” i wykorzystuje poetykę słuchowiska. Z pozoru przedstawia ponury obraz prowincji – zapadłej dziury, w której rozegrała się tragedia tytułowego bohatera. Obraz ten jednak zyskuje wymiar głębszej metafory. Jeden z „głosów”, które tworzą sfalsyfikowany radiowy reportaż w pierwszej części, należy do Babki. Jej skarga: „Ja ślepa, panie, ale pamiętam, wszystko pamiętam. Nic, ino stęk i ślozy” brzmi niczym lament antycznej wieszczki i zawiera tyleż echo dawnych zbrodni, co zapowiedź tego, co się stanie. Zapewne nie przypadkiem Zbigniew Zapasiewicz, reżyser telewizyjnej wersji „Lalka”, głos Babki powierzył Danucie Szaflarskiej. Ten epizod pośród wielu postaci, które w sztuce Herberta się pojawiają, ma szczególne znaczenie. Premiera spektaklu w Teatrze TV odbyła się 10 maja 1999 roku.
Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

"Grube ryby" 
reżyseria: Waldemar Modestowicz
czas trwania: 61 min.

Nowa sekcja w naszym festiwalu: spektakle Teatru Polskiego Radia. Danutka Szaflarska wzięła udział w ponad 170ciu spektaklach, słuchowiskach radiowych. Ta forma teatru oparta przede wszystkim na dźwięku i głosie, często jest niedoceniana przez szeroką publiczność . Dzięki rewolucji cyfrowej, której doświadczamy, zyskuje ona coraz większą popularność . Wybraliśmy z archiwum Teatru Polskiego Radia cztery spektakle , których nie znajdziecie Państwo na serwerach portali radiowych, czy innych. Podchodzą one z rożnych okresów twórczości radiowej . Są więc także przeglądem stylów twórczości audioteatralnej znakomitości tej dziedziny: Gustawa Holoubka, Jana Świderskiego, Wojciecha Maciejewskiego i najmłodszego w tym gronie Waldemara Modestowicza. Wszystkie łączy Danuta Szaflarska wspaniała w tekstach Fredry (Zemsta), Bałuckiego (Grube ryby) , Baumarchais (Wesele Figara) i Moliera (Mizantrop).

Posłuchajcie!

Michał Merczyński, kurator Festiwalu "Śleboda / Danutka"

 

PARTNERZY FESTIWALU
 

[Plakat Festiwalu. W prawym górnym rogu czarny napis „Teatr Stary w Lublinie” i logo w kształcie sześciokąta z zieloną wskazówką skierowana do środka figury. Poniżej, centralnie, na białym tle nazwa festiwalu Śleboda/Danutka. Na dole, z lewej strony napis: Teatr Stary w Lublinie, 5-9 lutego 2020 roku, w tle kolorowe plamy o nieregularnych krawędziach/kształtach: czerwona, żółta, niebieska i fioletowa]

"Kopciuszek", "Lato Muminków" // 13.00 "Lalek", "Grube ryby"