Gong Danutki - Wręczenie Nagrody - Laureatka Krystyna Janda

Wstęp na wydarzenie za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki wydawane będą w kasie Teatru Starego od dn. 27.01.2020r.

Na wydarzenie nie prowadzimy rezerwacji miejsc. Jedna osoba może zakupić maksymalnie 2 wejściówki.
Uczestnicząc w wydarzeniu wyrażają Państwo zgodę na utrwalenie i wykorzystanie wizerunku w materiałach audiowizualnych.
                                                                                                       
Laureatka: Krystyna Janda
Prowadzenie: Grażyna Torbicka 
 

Bezpośrednio po Gali wręczenia Nagrody "Gong Danutki" zapraszamy na Café Chantant w Restauracji Mandragora. Wstęp za okazaniem biletu (cena: 100zł obejmuje poczęstunek).
Więcej informacji: Cafe Chantant "Guma do żucia"

Danuta Szaflarska była dla kilku pokoleń polskich aktorek i aktorów swoistym punktem odniesienia. Pierwsza gwiazda powojennej kinematografii, aktorka, która w kilkuset rolach filmowych, scenicznych, estradowych i telewizyjnych wzruszała, bawiła, wzbudzała dreszcz emocji wśród pokoleń widzów. Swoisty „kult Szaflarskiej” przypada od lat dziewięćdziesiątych do daty Jej śmierci – 19.02.2017 roku. Wówczas przede wszystkim dzięki rolom w filmach Doroty Kędzierzawskiej i spektaklach Grzegorza Jarzyny stała się „najmłodszą z najstarszych” dam polskich scen i ekranów!

Przy swej ogromnej popularności świetnie odnajdywała się w roli Gwiazdy, będąc w zasadzie Antygwiazdą. Skromna, punktualna, zawsze pierwsza znała swą rolę na pamięć. Otwarta na najnowsze tendencje artystyczne w kinie i na scenie, nie stroniąca od trudnych tematów podejmowanych przez współczesnych twórców, była jednocześnie jedną z najwspanialszych aktorek komediowych. Najbardziej ceniła wolność, czyli „ślebodę”, jak mówiono w Jej rodzinnych Kosarzyskach. Połączenie rzemiosła i kunsztu aktorskiego najwyższej próby to właśnie Danuta Szaflarska.

Nagroda „GONG DANUTKI” nawiązuje do gongu, którego pomysłodawczynią była Danuta Szaflarska i który co wieczór rozbrzmiewa w naszym Teatrze. Pierwszy raz zabrzmiał przed inaugurującym cykl "Kino w Teatrze Starym" seansem filmowym we wrześniu 2012 roku. Któż inny mógłby być wówczas „inspicjentem”, jeśli nie Danutka?

„GONG DANUTKI” to nagroda, którą co roku będziemy przyznawać podczas festiwalu, by wspierać rzemiosło i kunszt sztuki aktorskiej. Autorem statuetki jest Jarosław Koziara.

Pierwszym laureatem "Gongu Danutki" w 2019 roku został Janusz Gajos.


PARTNERZY FESTIWALU
 

[Plakat Festiwalu. W prawym górnym rogu czarny napis „Teatr Stary w Lublinie” i logo w kształcie sześciokąta z zieloną wskazówką skierowana do środka figury. Poniżej, centralnie, na białym tle nazwa festiwalu Śleboda/Danutka. Na dole, z lewej strony napis: Teatr Stary w Lublinie, 5-9 lutego 2020 roku, w tle kolorowe plamy o nieregularnych krawędziach/kształtach: czerwona, żółta, niebieska i fioletowa]

Gong Danutki - Wręczenie Nagrody - Laureatka Krystyna Janda