Kino w Teatrze Starym "Ikar. Legenda Mietka Kosza"

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

 

"Ikar. Legenda Mietka Kosza"
Polska 2019
czas trwania: 122 min
scenariusz i reżyseria: Maciej Pieprzyca
zdjęcia: Witold Płóciennik
muzyka: Leszek Możdżer
obsada: Dawid Ogrodnik (Mieczysław Kosz), Jowita Budnik (Agata Kosz), Justyna Wasilewska (Zuza), Wiktoria Gorodeckaja (Marta), Maja Komorowska (profesor Aniela), Piotr Adamczyk (pianista Danowicz), Mikołaj Chroboczek (kontrabasista Gutek). Michał Filipiak (kontrabasista Włodek), Jacek Koman (Stanisław Kosz), Grzegorz Mielczarek (Marian Wolski, prezes Polskiej Federacji Jazzowej), Cyprian Grabowski (Mietek w dzieciństwie), Dariusz Chojnacki (Zenek, bratmMietka), Katarzyna Wajda (siostra Halina), Katarzyna Cynke-Filipiak (siostra Klara)

Muzyczna biografia niezwykłego jazzmana, portret pełnego sprzeczności, fascynującego ale i trudnego człowieka. Obdarzony samorodnym talentem chłopiec z ubogiej podzamojskiej wsi traci wzrok, ale dzięki temu odkrywa swój talent muzyczny. Odrzucony przez ojca, oderwany od rodziny, zagubiony w wielkim mieście, osamotniony przez swoją niepełnosprawność, spełnia się w muzyce, znajdując w niej to, czego nie może odnaleźć w życiu. Ale czy to wystarczy?
Kolejna rewelacyjna rola Dawida Ogrodnika, który tym razem daje się też poznać jako pianista! Porywającą scenę muzycznego pojedynku Ogrodnik i Piotr Adamczyk zagrali bez dublerów i trików, przygotowani przez autora ścieżki dźwiękowej Leszka Możdżera, który wystąpił też w jednym z epizodów. Opowieść o tragicznym losie artysty przybrała niezwykły kształt wizualny i dźwiękowy.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym


Nagrody:
FPFF Gdynia 2019: Srebrne Lwy, nagroda za zdjęcia, za muzykę, za główną rolę męską (Dawid Ogrodnik), kostiumy (Agata Culak), charakteryzację (Jolanta Dańda) oraz Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu
Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2020: nominacje w kategorii: najlepszy film, reżyseria, scenariusz, scenografia (Joanna Anastazja Wójcik), kostiumy, muzyka, dźwięk (Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz), montaż (Piotr Kmiecik), rola męska (Dawid Ogrodnik), drugoplanowa rola kobieca (Jowita Budnik), Odkrycie Roku (Cyprian Grabowski)

 

[Na zdjęciu mężczyzna siedzący przy fortepianie w ujęciu zza fortepianu z wyeksponowanym wnętrzem instrumentu. Mężczyzna ma ciemne okulary, ciemne włosy sięgające za ucho i wąsy. Jest ubrany w czarny garnitur i białą koszulę z czarną muszką. W tle szara ściana z drzwiami i reflektor w lewym górnym rogu.]Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 

fot. materiały promocyjne dystrybutora

Kino w Teatrze Starym "Ikar. Legenda Mietka Kosza"

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora