Kino w Teatrze Starym "Wysoka dziewczyna"

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

"Wysoka dziewczyna"

(Dylda)
Rosja 2019
czas trwania: 130 min
reżyseria: Kantemir Bałagow
scenariusz: Kantemir Bałagow, Aleksandr Terekczow
zdjęcia: Ksenia Sereda
muzyka: Igor Litoninski
obsada: Wiktoria Miroszniczenko (Ija), Wasylisa Perełygina (Masza), Konstantin Bałakiriew (Stiepan), Andriej Bykow (Nikołaj Iwanowicz), Ksenia Kutepowa (Lubow Pietrowna)

Rok 1945. Leningrad zniszczony przez wojnę i ludzie próbujący żyć po 
katastrofie. Kino radzieckie i rosyjskie wielokrotnie opowiadało historie wojenne. Jednak Kantemir Bałagow – uczeń Aleksandra Sokurowa debiutujący, zaledwie dwa lata wcześniej rewelacyjną „Bliskością” – znajduje nowy ton. Igrając z oczekiwaniami widza, burzy stereotypy, co chwila zaskakując zwrotami akcji i nową wiedzą o bohaterkach.
Cicha, skromna pielęgniarka Ija (Tyczka z oryginalnego tytułu, fenomenalna rola Wiktorii Miroszniczenko), cierpiąca na ataki katalepsji, i jej świeżo powrócona z frontu żywiołowa przyjaciółka Masza stają się przewodniczkami po świecie, w którym wszystkie dotychczasowe zasady legły w gruzach, a wszelkie wartości trzeba ustanowić na nowo.
Zwraca uwagę wysmakowana forma wizualna filmu, operująca kolorem w funkcji symbolicznej (czerwień i zieleń w kostiumach bohaterek). Mistrzowskie, dojrzałe kino.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:
MFF Cannes 2019: najlepszy reżyser w sekcji Inne Spojrzenie, Nagroda FIPRESCI
Europejskie Nagrody Filmowe 2019: nominacja dla Wiktorii Miroszniczenko
oraz 22 inne nagrody i 19 nominacji

[Na zdjęciu smutna kobieta siedząca na krześle przy okrągłym stole. Kobieta jest ubrana w koszulę w soczystym odcieniu zieleni i zielony rozpinany sweter z brązowym wzorkiem. Ma bardzo jasne, upięte z tyłu włosy. Na stole są dwa emaliowane kubki, garnek z zieloną pokrywką i szklanka. Z ciemnego tła po prawej wyłania się zarys kominka.]

 

fot. materiały promocyjne dystrybutora

Kino w Teatrze Starym "Wysoka dziewczyna"

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora