Bitwa o kulturę. Boska! Guilty pleasures, czyli wstydzę się a jednak oglądam… / SPOTKANIE ONLINE

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Wydarzenie transmitowane online na stronie oraz Facebooku Teatru Starego

Goście: Adriana Prodeus, Kamil Bałuk
Prowadzący: Łukasz Drewniak


Tytuł debaty zaczerpnęliśmy ze sztuki Petera Quiltera o Florence Foster Jenkins -najsłynniejszej amatorskiej śpiewaczce operowej, która w ogóle nie umiała śpiewać, fałszowała jak szalona, a mimo to zapełniała sale koncertowe, miała swoich oddanych fanów, nagrywała swoje popisy na płycie. Za co ją kochano? Czy tylko z niej drwiono? Po co nam antyidole albo żenujące gwiazdy jednego sezonu? Stwórzmy fascynujący katalog sławnych w niesławie. Kto dziś staje się sławny i dlaczego? Od wielkości do śmieszności tylko jeden krok a może odwrotnie… Analiza fenomenu internetowych i popkulturowych objawień.
Łukasz Drewniak

Adriana Prodeus – Krytyczka filmowa związana z miesięcznikiem „Kino”. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN i na Artes Liberales UW. Specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Autorka książki „Themersonowie. szkice biograficzne”. Selekcjonerka i jurorka festiwali. Była wicedyrektorką CSW Zamek Ujazdowski i kierowniczką literacką Studia Filmowego KADR. Prowadziła programy kulturalne w mediach publicznych. Publikowała w Newsweeku, Filmwebie, Dwutygodniku, Kulturze Liberalnej, Krytyce Politycznej.

Kamil Bałuk - Absolwent MISH UWr., socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Reportaże publikował w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach” oraz w zbiorach książkowych „Grzech jest kobietą” i „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im. T. Torańskiej w kategorii Młody Talent. Autor książki „Wszystkie dzieci Louisa”, nominowanej do MediaTORów 2017, która w 2018 roku ukazała się w Holandii nakładem wydawnictwa De Geus, a w 2019 w Czechach i na Słowacji nakładem wydawnictwa Absynt. Książka została debiutem roku Publio.pl. W październiku 2018 r. ukazała się książka o Zbigniewie Wodeckim „Wodecki. Tak mi wyszło”, której jest współautorem. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego za projekt zbioru reportaży o współczesnej Holandii, nad którym obecnie pracuje. Książka "Smutek inżyniera. Opowieści z Holandii" ukaże się w 2020 roku. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, na co dzień współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie i wykłada w Polskiej Szkole Reportażu. W newonce.radio prowadzi podcast „Dawno temu w telewizji”, poświęcony kultowym programom i serialom telewizyjnym.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.


[Zdjęcie czarno-białe. Zbliżenie na twarz i ramiona uśmiechniętego mężczyzny w okularach, z delikatnym zarostem. Jest ubrany w czarną koszulkę i marynarkę w kratę. Tło czarne.]


fot. Dorota Awiorko

Bitwa o kulturę. Boska! Guilty pleasures, czyli wstydzę się a jednak oglądam… / SPOTKANIE ONLINE

  • fot. Dorota Awiorko