Bitwa o literaturę. Z pamięci / SPOTKANIE ONLINE

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Wydarzenie transmitowane online na stronie oraz na Facebooku Teatru Starego

Goście: Karolina Kuszyk, Piotr Nazaruk
Prowadząca: Grażyna Lutosławska

Jakie ślady zostawia przeszłość? Gdzie i dlaczego ich szukać? Rozmowa o tym, że rzeczy najpierw są, a później znaczą. O mapach pamięci i pamięci, która się dzieje. O tym, jak przeszłość splata się z teraźniejszością, a obce staje się swoje.
Grażyna Lutosławska

Karolina Kuszyk – germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Kwartalniku Literackim Wyspa”, „Notesie Wydawniczym”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. Współpracowała z łódzkim festiwalem Puls Literatury, Internationales Poesiefestival Berlin oraz NGO Netzwerk für Osteuropa-Berichterstattung. Regularnie współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku. Za swoją debiutancką książkę Poniemieckie otrzymała Nagrodę im. Arthura Kronthala oraz nagrodę Legnickiej Książki Roku 2019.

Piotr Nazaruk - edukator w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, stypendysta YIVO Institute for Jewish Research (2017 i 2018). Autor zbioru esejów „Kokebebe” (2019).

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.


[Zdjęcie czarno-białe. Większą część kadru zajmuje twarz ciemnowłosej kobiety, która z lekkim uśmiechem patrzy w obiektyw. Tło szare.]

 

fot. Bolesław Lutosławski

Bitwa o literaturę. Z pamięci / SPOTKANIE ONLINE

  • fot. Bolesław Lutosławski