Bitwa o kulturę. Wielkie kino małej Grecji

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego

Gość: Rafał Syska
Prowadzący: Łukasz Drewniak


Trzy pokolenia twórców: Kokoiannis, Angelopoulos i Lathimos. Definicja kina autorskiego w Helladzie. Twórcy wobec tradycji i nowoczesności. Jak pokazywali Grecję, co zmienili w języku współczesnego kina. Poezja, melancholia i okrucieństwo. Dlaczego Grecy robią inne kino niż reszta Europy?
Łukasz Drewniak

Rafał Syska, profesor w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Historyk filmu, specjalista od kina współczesnego i praktyk postfilmowych. Dotychczas wydał m.in. Film i przemoc. Sposoby obrazowania przemocy w kinie (2003), Zachować dystans. Filmowy świat Roberta Altmana (2008), Poezja obrazu. Filmy Theo Angelopoulosa (2008), Filmowy neomodernizm (2014), Historia filmu. Od Edisona do Nolana (2015). Był redaktorem lub współredaktorem kilkunastu książek, w tym czterotomowej Historii kina (od 2009). Stypendysta Fundacji Tygodnika „Polityka", dwukrotnie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Kościuszkowskiej. Scholar visiting na Columbia University w Nowym Jorku i University of Southern California w Los Angeles. Wykładał w Londynie, Brnie, Wilnie i Maladze. Pomysłodawca i redaktor naczelny czasopisma „EKRANy” (2011-2018). Dwukrotny zastępca dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda”, Przewodniczący Rady Programowo-Naukowej Filmoteki Narodowej w latach 2016-2017, Członek Zarządu Klubu Stypendystów Fundacji Kościuszkowskiej – The Kosciuszko Foundation Alumni (od 2018) i Członek-specjalista Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk (lata 2011-2014), członek iCOM Polska (od 2020). W Muzeum Narodowym w Krakowie kurator wystaw Stanley Kubrick (2014) i Wajda (2019). Od 2016 roku zajmuje stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

[Zdjęcie czarno-białe. Zbliżenie na twarz i ramiona uśmiechniętego mężczyzny w okularach, z delikatnym zarostem. Jest ubrany w czarną koszulkę i marynarkę w kratę. Tło czarne.]

fot. Dorota Awiorko

Bitwa o kulturę. Wielkie kino małej Grecji

  • fot. Dorota Awiorko