Marcin Masecki i Spółka "Zakazane piosenki" / płyta


„Zakazane piosenki”, czyli kto z nas nie zna „Serca w plecaku”,” Siekiera motyka”, czy „Warszawo ma”. Na II Festiwalu ŚLEBODA/DANUTKA odbyła się premiera materiału, na który składały się melodie z tych najsłynniejszych zakazanych piosenek. Śpiewano je już na tysiąc sposobów, co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Placu Zamkowym śpiewa je kilkanaście tysięcy osób. Ale chyba po raz pierwszy zabrzmiały one w wersji instrumentalnej. Kunszt Marcina Maseckiego - autora aranżacji i pianisty, któremu towarzyszyli w nagraniu znakomity saksofonista młodego pokolenia Kuba Więcek i jeszcze młodszy perkusista Jan Pieniążek, jest niekwestionowany!

Marcin Masecki dowiódł po raz kolejny, że najważniejszą cechą Jego muzyki jest wyobraźnia; nieważne czy wykonuje na swoim pianinku ostatnie sonaty Beethovena w wytłumiających słuchawkach (Beethoven pisząc je, był już kompletnie głuchy), czy wykonuje kolędy śpiewane w języku arabskim przez Barbarę Kingę Majewską, czy gra Kunst der Fuge Bacha, a dźwięk przetwarza przez głośnik radia tranzystorowego. W każdej sytuacji muzycznej wyobraźnia jest najważniejsza - słuchacz podąża za nią, za nutą, harmonią, audiosferą, którą proponuje nam Masecki. Płyta, której Państwo słuchacie jest kolejnym tego przykładem.

Dzięki Festiwalowi ŚLEBODA/DANUTKA powstają nowe dzieła, to założenie towarzyszyło dyrektor Karolinie Rozwód i piszącemu te słowa - od początku pracy nad programem. „Zakazane piosenki” to pierwszy projekt powstały i zarejestrowany przez festiwal. Mamy nadzieję na następne. Myślę, że Danutka byłaby zadowolona!
Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”

 

Płyta „Zakazane piosenki” to rejestracja materiału przygotowanego w związku z obchodami 105 rocznicy urodzin Danuty Szaflarskiej, które świętowaliśmy w ramach drugiej edycji Festiwalu Danuty Szaflarskiej „ŚLEBODA/DANUTKA”. Wydawnictwo powstało w oparciu o utwory pochodzące z filmu  „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonard Buczkowskiego.

Premiera koncertu odbyła się w trakcie II edycji Festiwalu - 6 lutego 2020 roku. Rejestrację materiału, który Państwu prezentujemy, zrealizowano już w trakcie pandemii, przy znacznie ograniczonej publiczności, podczas koncertu – 4 listopada 2020.

Autorem projektu jest wybitny pianista, a w tym przypadku także twórca wszystkich aranżacji - Marcin Masecki, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków młodego pokolenia,  saksofonistę Kubę Więcka i perkusistę Jana Pieniążka.

Marcin Masecki - jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Gra na wszystkich instrumentach klawiszowych, komponuje, dyryguje, aranżuje i kuratoruje.  Pierwszą pasją Maseckiego jest jazz i muzyka improwizowana. Wśród wielu projektów na pierwszy plan wybija się Jazz Band Młynarski-Masecki, prowadzony wspólnie z Janem Młynarskim.

Masecki występuje również w duecie z perkusistą Jerzym Rogiewiczem. Jako klasycznie wykształcony pianista Masecki regularnie podejmuje wątek europejskiej spuścizny muzycznej (Chopin - Nokturny, Beethoven - Ostatnie sonaty, Bach - Re:write). Masecki pisze także muzykę filmową i teatralną. Był aranżerem, kompozytorem i konsultantem muzycznym w filmie Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego. Pisał również do seriali telewizyjnych m.in. Ślepnąc od Świateł i 1983.

Kuba Więcek – urodzony w 1994 roku saksofonista i kompozytor. Według czytelników Jazz Forum w 2018 roku jest trzecim najlepszym muzykiem w kategorii saksofonu altowego. Do gościnnego udziału na swojej drugiej płycie zaprosił Marcina Maseckiego. Kształcił się w kopenhaskim Rhythmic Music Conservatorium. Sięga po elektronikę, muzykę klasyczną, folk, rock, hip-hop. W 2018 jego debiutancka płyta „Another Raindrop” przyniosła nagrodę Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. W ten sposób Kuba Więcek stał się pierwszym od 28 lat i jednocześnie najmłodszym debiutantem w historii tej serii. Jako muzyk i kompozytor Kuba Więcek udziela się w wielu przedsięwzięciach. Koncertuje także jako solista z elektronicznym podkładem, a na swoim koncie ma solową płytę nagraną w studiu Seigena Ono. Płyta ta jest dostępna na audiofilskim rynku japońskim.

Jan Pieniążek - naukę gry na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w wieku 7 lat. Od września 2017 kształci się pod kierunkiem dr. Wojciecha Herzyka (AM Katowice) oraz Michała Dziewińskiego (zestaw perkusyjny). Z sukcesem łączy grę „klasyczną” na instrumentach perkusyjnych z grą na zestawie perkusyjnym. Oprócz gry solowej bierze udział w projektach: zespół jazzowy, big-band oraz orkiestra symfoniczna. Dokształca i rozwija swoje umiejętności biorąc udział w warsztatach u znanych profesorów z całego świata. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018 i 2019).

 

DYSTRYBUCJA PŁYTY

Płyta, którą Państwu prezentujemy nie jest zwykłym wydawnictwem, będącym w ogólnodostępnej sprzedaży. Jej dystrybucja będzie się odbywać wyłącznie poprzez Program Lojalnościowy, który kierujemy do widzów teatru. Pięć biletów/wejściówek wykorzystanych na pięć różnych wydarzeń można wymienić na jedną płytę. Do rozdania mamy 1000 egzemplarzy. Akcję rozpoczynamy 6 maja. Szczegóły akcji opisane są w Regulaminie, który dostępny jest na stronie internetowej teatru teatrstary.eu. 
Regulamin do pobrania

Projekt okładki i książeczki: Dawid Ryski

Marcin Masecki i Spółka "Zakazane piosenki" / płyta

  • Projekt okładki i książeczki: Dawid Ryski