Staromiejskie zaprasza "Rio Bravo"

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 03.01.2022 r.
Każda osoba, która nabyła bilet na wydarzenie podlega obowiązkowi dostosowania się do wymogów i regulacji związanych z epidemią COVID-19, obowiązujących w dniu wydarzenia.

W roku podwójnie jubileuszowym – dwustulecia otwarcia teatru i dziesięciolecia działalności jako Teatr Stary w Lublinie – narzucamy cyklowi „Staromiejskie zaprasza” pewien reżym. W programie znajdą się wyłącznie filmy już niegdyś tu, w tym budynku, prezentowane. A przypomnijmy, że projekcje organizowano tu w latach 1907-1981 i od 2012 roku. Z każdej dekady kurator cyklu wybrał jeden tytuł. Dzieła ze światowego kanonu przeplatać się będą z filmami nieco zapomnianymi czy zgoła nieznanymi. Nie będą prezentowane chronologicznie. Zatem to już nie tylko „Staromiejskie zaprasza”, choć przy takim tytule cyklu pozostajemy, ale i „Théâtre Optique Parisien zaprasza”, „Adria zaprasza”, „Rialto zaprasza”... Spotkania raz w miesiącu, zawsze w poniedziałek, wstęp wolny.

"Rio Bravo"
(Rio Bravo)
reż. Howard Hawks
USA 1959
141 minut
Film był pokazywany w Kinie Staromiejskim w sylwestrowy wieczór 1965 roku.

Któż nie zna piosenki „My Rifle, My Pony and Me” w wykonaniu Deana Martina? Pochodzi właśnie z tego filmu. „Rio Bravo” – żelazna westernowa klasyka. Reżyseria Howard Hawks, w roli głównej John Wayne. Gra on szeryfa małego miasteczka na Dzikim Zachodzie. Właśnie uwięził oskarżonego o morderstwo. Brat aresztowanego, bogaty ranczer, podejmuje działania zmierzające do jego uwolnienia. Szeryf i jego zastępcy, alkoholik Dude i kulawy Stumpy, muszą znaleźć sposób, by zatrzymać złoczyńcę do czasu przybycia funkcjonariuszy US Marshals Service. Film był pokazywany w kinie Staromiejskim w sylwestrowy wieczór 1965 roku.
Maciej Gil, kurator cyklu „Staromiejskie zaprasza”

 

[Na czarno-białym zdjęciu róg budynku, na którym zamontowano szyld Kina Staromiejskiego. Szyld składa się z pięciu poziomów, wyznaczonych przez wystające, poziome, cienkie, podłużne elementy, na których zamontowano metalowe segmenty, w których zostały wycięte litery. Na pierwszych czterech od góry, kolejno pojedyncze litery tworzące napis „kino”. Na ostatnim ułożony w półkole napis: "staromiejskie". W tle niebo i fragment sąsiedniej kamienicy.]

FOT. JAN TREMBECKI / REKLAMA KINA STAROMIEJSKIEGO WYKONANA W METALU WEDŁUG PROJEKTU ARTYSTY PLASTYKA P. PODCIECHOWSKIEGO. FOTOGRAFIA WYKONANA 21 PAŹDZIERNIKA 1969 R.

Staromiejskie zaprasza "Rio Bravo"

  • FOT. JAN TREMBECKI / REKLAMA KINA STAROMIEJSKIEGO WYKONANA W METALU WEDŁUG PROJEKTU ARTYSTY PLASTYKA P. PODCIECHOWSKIEGO. FOTOGRAFIA WYKONANA 21 PAŹDZIERNIKA 1969 R.