Bitwa o kulturę. Grzegorz Jarzyna / Roman Pawłowski

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od stycznia 2022 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego


Gość: Grzegorz Jarzyna
Prowadzący: Roman Pawłowski

Chorzów, z którego pochodzi Grzegorz Jarzyna i Białystok, gdzie urodził się Roman Pawłowski to miasta na pograniczu kultur, narodów i historii. Światowej sławy reżyser teatralny, szef artystyczny TR Warszawa oraz publicysta i dramaturg, odpowiadający za program tej sceny po raz pierwszy będą rozmawiać o poszukiwaniu własnych korzeni kulturowych i rodzinnych. Co to znaczy być ze Śląska, być z Białostocczyzny? Jaką rolę w dzisiejszej Polsce i Europie pełnią peryferie? Co jest prawdą, a co mitem w rodzinnych historiach z pogranicza? W jaki sposób wielokulturowość kształtuje świadomość człowieka? I jak to doświadczenie przekazać w teatrze?

Grzegorz Jarzyna, reżyser teatralny, operowy i filmowy, dyrektor artystyczny TR Warszawa. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutował głośnym „Bzikiem tropikalnym” według Stanisława Ignacego Witkiewicza (Teatr Rozmaitości, 1997). Twórca wielu spektakli teatralnych, takich jak: „Niezidentyfikowane szczątki ludzkie” Brada Frasera (Teatr Dramatyczny w Warszawie, 1998), „Magnetyzm serca” na podstawie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry (Teatr Rozmaitości, 1999), „Doktor Faustus” Tomasza Manna (koprod. Teatr Polski we Wrocławiu, Hebbel-Theatre w Berlinie, projekt THEOREM, 1999), „Książę Myszkin” według „Idioty” Fiodora Dostojewskiego (Teatr Rozmaitości, 2000), „4.48 Psychosis” Sarah Kane (koprod. Teatr Rozmaitości, Teatr Polski w Poznaniu, 2005), „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej (koprod. TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie, 2009), „2007: Macbeth” według Williama Shakespeare’a (TR Warszawa, 2005), „T.E.O.R.E.M.A.T” oparty na filmie Pier Paolo Pasoliniego „Teoremat” (TR Warszawa, 2009), „Druga kobieta” na podstawie scenariusza filmu Johna Cassavetesa „Opening night” (TR Warszawa, 2014), „Męczennicy” na podstawie dramatu Mariusa von Mayenburga (TR Warszawa, 2015), „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza (koprod. Theatre of Nations, Moskwa, TR Warszawa, 2016), „G.E.N” (TR Warszawa, 2017), „Dwa miecze” (koprod. Beijing Propel Performing Arts&Media Co., Ltd. Shanghai Theatre Academy, TR Warszawa, 2018) oraz „G.E.N VR”, czyli pierwsze na świecie Cinematic VR z udziałem publiczności (koprod. TR Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza, Mimo.ooo VR, 2018). Ta unikatowa na skalę światową produkcja została pokazana na Międzynarodowych Spotkaniach Sztuk Performatywnych TPAM 2018 w Yokohamie, na 2018 Segal Center Film Festival on Theatre and Performance w Nowym Jorku, podczas festiwalu „A NAME: Grzegorz Jarzyna” w Târgu Mureș oraz na konferencji Digital Cultures 2019 w Warszawie. Spektakle w reżyserii Grzegorza Jarzyny były wielokrotnie wystawiane na festiwalach i teatrach na całym świecie, m. in. w Astanie, Awinionie, Berlinie, Bukareszcie, Dublinie, Edynburgu, Hongkongu, Jerozolimie, Londynie, Los Angeles, Monachium, Moskwie, Nowym Jorku, Pekinie, St. Petersburgu, Sztokholmie, Toronto, Wiedniu i Wellington.

Od 1998 roku Grzegorz Jarzyna jest zastępcą dyr. do spraw artystycznych TR Warszawa (dawnego Teatru Rozmaitości). Jest twórcą profilu artystycznego i liderem zespołu TR Warszawa. W ciągu ponad 20 lat kierowania teatrem zbudował jego markę i wysoką pozycję w krajowym i światowym obiegu artystycznym. Pod jego kierunkiem TR Warszawa stał się miejscem artystycznych eksperymentów i twórczego rozwoju wielu artystów i artystek, obecnych dziś na polskich i międzynarodowych scenach teatralnych i planach filmowych, a także całej grupy producentów, producentek, menadżerów, menadżerek, zasilających kadry kultury w kraju i za granicą. Grzegorz Jarzyna stworzył ideę teatralnych projektów, których celem jest poszukiwanie nowych form teatralnych oraz wspieranie rozwoju młodych artystów teatru, takich jak m. in.: Teren Warszawa (2003/2004), TR/PL (2005/2006), Teren TR (2014/2015) czy powołana w sezonie 2015/2016 nagroda Debiut TR, przyznawana rokrocznie studentkom i studentom wydziałów reżyserii, w ramach której laureaci realizują swoje pierwsze spektakle w TR Warszawa. Jest inicjatorem i współautorem „Strategii Zespołu TR Warszawa na lata 2019-2023”, która ma przygotować zespół TR Warszawa do przejścia do nowego budynku teatru, który powstaje na Placu Defilad.

fot. Tomasz Tyndyk

Bitwa o kulturę. Grzegorz Jarzyna / Roman Pawłowski

  • fot. Tomasz Tyndyk