Bitwa o literaturę. Życie w "Głuszy" / Anna Goc, Justyna Kieruzalska

 

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz na profilu fb Teatru Starego).

Prowadzący: Michał Nogaś

"Słyszaki”- mówią czasem głusi o słyszących.

Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać do nauczenia się innego języka, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne?
Jedno z pierwszych pytań, które zadają słyszący: głusi nie słyszą, ale przecież chyba mogą nauczyć się czytać? Gdy dowiadują się, że nie – nie wszyscy głusi w Polsce potrafią czytać ze zrozumieniem po polsku – słyszący dziwią się jeszcze bardziej: przecież to Polacy, kończą polskie szkoły, żyją w kraju, w którym wiadomości, pisma urzędowe, diagnozy i wyroki są po polsku. Jak to możliwe, że nie znają języka ojczystego?

"– Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi – mówi jeden z bohaterów Głuszy. – Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni. Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz głusi chcą opowiedzieć o sobie sami."

Anna Goc - dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017), w ramach którego pisze książkę reporterską o osobach głuchych. Nagradzana przez kapitułę Nagrody Dziennikarzy
Małopolski w kategoriach News (2011) i Reportaż prasowy (2016, 2017, 2018), laureatka Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018). Wyróżniona w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek (2015). Nominowana do XI edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2015), XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2017), Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2018) oraz Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy (2017, 2018).

Justyna Kieruzalska - graficzka, ilustratorka, społeczniczka. Właścicielka studia graficznego uho.studio, gdzie zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustracjami. Jest autorką m.in. grafik zatytułowanych (można zobaczyć w Muzeum Śląskim w Katowicach na wystawie „Głusza”): „Nie rozumiem, co mówisz, napisz mi proszę”, obrazujących rzeczywistość osób z wadą słuchu. Dużą wagę przywiązuje do zbudowania efektywnej komunikacji z niesłyszącymi. We współpracy z NGOsami włączyła Głuchych w kulturę mainstreamu oraz zainicjowała upowszechnienie kultury Głuchych wśród słyszących. Pracowała między innymi w Galerii Labirynt w Lublinie. Przeprowadzała warsztaty m.in. w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Galerii Arsenał w Białymstoku. Szkoliła pracowników i pracowniczki instytucji kulturalnych z zakresu dostępności i włączania Głuchych w działania kulturalne w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Uczestniczyła w wielu panelach dyskusyjnych (m.in. z prezydentem Miasta Lublin, Krzysztofem Żukiem w debacie Niepodległość - następne 100 lat w ramach Salonu POLITYKI z dziennikarzem “Polityki” Edwinem Bendyka; Debata Kultura / Demokracja. Kandydowała w wyborach do Lubelskiej Rady Miasta z partii Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski z myślą o koniecznej zmianie przestrzeni publicznej Lublina na bardziej dostępną i przyjazną dla Głuchych. Należy do Rady Kultury Miasta Lublina w latach 2019 - 2023. Została ogłoszona przez Gazetę Wyborczą Kobietą na Medal 2020. 

 

[Młoda, delikatnie uśmiechnięta kobieta w ujęciu popiersiowym. Jest ubrana w czarną koszulkę i czarną skórzaną kurtkę z metalowym zamkiem. Ma długie, jasne, falowane, rozpuszczone włosy i niebieskie oczy. W tle ściana z cegieł.]

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

fot. Adam Golec

Bitwa o literaturę. Życie w "Głuszy" / Anna Goc, Justyna Kieruzalska

  • fot. Adam Golec