Bitwa o literaturę. Obrachunki fredrowskie / Jarosław Cymerman, Maciej Szeptycki / PJM

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.05.2023 r.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu FB Teatru Starego).

 

Bitwa o literaturę. Obrachunki fredrowskie

Goście: Jarosław Cymerman, Maciej Szeptycki
Prowadząca: Grażyna Lutosławska
 
 
Genialny samouk literacki, żołnierz, patriota – czy na pewno wiemy wszystko o autorze „Ślubów panieńskich”? Dlaczego akcja tej popularnej komedii Fredry toczy się w podlubelskim dworku? Czy w Polsce istnieje teatr, który nie wystawiał Aleksandra Fredry? Co pisarz robił w Lublinie? Jak talent taneczny ułatwił mu karierę oficerską? Czy komediopisarz miał poczucie humoru? 
-Grażyna Lutosławska
 
*Tytuł spotkania zaczerpnięty został ze zbioru felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego na temat osoby i twórczości Aleksandra Fredry
 
Jarosław Cymerman - teatrolog i literaturoznawca, adiunkt w Katedrze Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W latach 2015-2019 kierował Muzeum Literackim w Lublinie. Członek Komisji Artystycznej II i III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Zajmuje się historią teatru, dramaturgią XIX i XX wieku, a także twórczością Józefa Czechowicza. Współautor książki Scena Lublin poświęconej dziejom lubelskich widowisk. Wkrótce ukaże się jego książka poświęcona Teatrowi Miejskiemu w Lublinie w latach 1944-1949. Współredaktor m.in. krytycznej edycji Utworów dramatycznych Józefa Czechowicza w serii Pism zebranych tego autora (2011), monografii Muzyczność w dramacie i teatrze (2013), Dramat poetycki XX wieku (2018) i Teatr warty przypomnienia (2018), stały współpracownik miesięcznika „Teatr” i kwartalnika „Akcent”.
 
Maciej Szeptycki - Prapraprawnuk Aleksandra Fredry. Współtwórca i prezes Fundacji Rodu Szeptyckich oraz Domu Komedii Aleksandra Fredry. Kustosz Archiwum Szeptyckich. Współwłaściciel 350 hektarowego gospodarstwa warzywniczego i spółki Kalgrup zajmującej się sprzedażą warzyw. Doświadczony dyrektor rozwoju rynku i sprzedaży z 17 letnią praktyką pracy w międzynarodowej korporacji.
Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na kierunku telekomunikacja oraz podyplomowych studiów rolniczych w Instytucie Technologiczno - Przyrodniczym w Falentach.

 

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7:00 a 11:00.

Bitwa o literaturę. Obrachunki fredrowskie / Jarosław Cymerman, Maciej Szeptycki / PJM