Bitwa o literaturę. Nasze babki chłopki. Rozmowa o zapomnianych rodzinnych losach / Joanna Kuciel-Frydryszak

Rozmowę prowadzi Michał Nogaś.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.09.2023 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu FB Teatru Starego). 

 

O chłopkach, z których nasze rody, pisze w swojej nowej książce Joanna Kuciel-Frydryszak. Cytuje dokumenty, opowiada konkretne losy, udowadnia, w jakiej pogardzie dorastały nasze przodkinie (i przodkowie). Przerywa zmowę milczenia, a jak zauważa Kacper Pobłocki, autor "Chamstwa", "osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze" autorka stawia wreszcie "na pierwszym planie". 

Michał Nogaś

Joanna Kuciel - Frydryszak – dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii "Słonimski. Heretyk na ambonie", nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny "Iłła" (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki "Służące do wszystkiego" (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” i dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka to "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" (Marginesy 2023).

 

#opisujemy

Zdjęcie uśmiechniętej kobiety w ujęciu od pasa w górę. Kobieta Ma ciemne włosy sięgające do ramion. Jest ubrana w koszulę w czarno-białe pionowe pasy i ciemnoszary płaszcz z kołnierzem i wyłogami, w drobny deseń. Ręce trzyma w kieszeniach płaszcza. Tło jasne w nieregularnie rozmieszczone pionowe pasy w neutralnych kolorach.

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7:00 a 11:00.

fot. Maks Pflegel

Bitwa o literaturę. Nasze babki chłopki. Rozmowa o zapomnianych rodzinnych losach / Joanna Kuciel-Frydryszak / PJM

  • fot. Maks Pflegel