Bitwa o literaturę. Kraj z widokiem na pokój? / Konstanty Gebert / PJM

Rozmowę prowadzi Michał Nogaś.

Rozmowa tłumaczona na polski język migowy      

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 01.10.2023 r.

Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie. Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo" oraz na profilu FB Teatru Starego).

 

Dla każdego, kto chce zrozumieć sytuację na Bliskim Wschodzie — tę w ostatnich dniach, ale i na przestrzeni ostatniego wieku — „Pokój z widokiem na wojnę” jest lekturą obowiązkową. Konstanty Gebert w zrozumiały i obiektywny sposób przedstawia między innymi podłoże konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Autor wyjaśnia założenia, na których oparto powołanie do życia Państwa Izraela oraz przedstawia argumenty tych, którym odebrano ziemie. Wspaniale, ze swadą napisana książka o jednym z najbardziej zapalnych regionów współczesnego świata i o kraju, który przetrwał otoczony — przez większość czasu — wyłącznie wrogami, będzie tematem rozmowy, którą z Gebertem poprowadzi Michał Nogaś.

Konstanty Gebert - urodzony w 1953 roku, rozpoczął działalność dziennikarską w prasie podziemnej (dwutygodnik „KOS”, gdzie używał pseudonimu „Dawid Warszawski”); z „Gazetą Wyborczą” związany od jej powstania. Był jej korespondentem podczas wojny w Bośni, a przy tym współpracownikiem specjalnego sprawozdawcy ONZ Tadeusza Mazowieckiego. Relacjonował też wydarzenia m.in. z Turcji, Indii (Kaszmir) i Birmy. Badał skutki ludobójstwa w Rwandzie. Przez lata śledził także konflikt izraelsko-palestyński. Współpracę z redakcją GW zakończył w 2022 roku. Był jednym z architektów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce, współzałożycielem niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz twórcą i pierwszym naczelnym żydowskiego miesięcznika „Midrasz”. Jest autorem 12 książek i kilku tysięcy artykułów prasowych opublikowanych w Polsce i za granicą. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii, Grinnell College i Collegium Civitas. Za książkę „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy ich dzieło” został nagrodzony Nagrodą im. Beaty Pawlak 2022 oraz Nagrodą Klio. Prowadzi pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu „Ziemia zbyt obiecana”.

 

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7:00 a 11:00.

 

fot. Wydawnictwo Agora

Bitwa o literaturę. Kraj z widokiem na pokój? / Konstanty Gebert / PJM / ODWOŁANE

  • fot. Wydawnictwo Agora