Bitwa o kulturę. NeoDziady

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie http://video.teatrstary.eu/


prowadzenie: Łukasz Drewniak
gość: Michał Zadara

Michał Zadara jako pierwszy polski reżyser zrealizował w Teatrze Polskim we Wrocławiu w ramach jednego spektaklu wszystkie części “Dziadów”, łącznie z Ustępem, przypisami i komentarzami poety. Bez skreśleń i dopisków. Z użyciem kilku konwencji teatralnych. Co ostatecznie otrzymaliśmy? Jaki obraz romantyzmu, widzenia człowieka i świata wyłania się z tego projektu? Przedstawienie, którego powstawanie rozciągnięte zostało na trzy sezony, jest kulminacyjnym momentem fali inscenizacji, jaka przeszła przez polskie sceny w ostatnim czasie. Czy wchodzi w dialog z “Dziadami” Pawła Passiniego, Eimuntasa Nekrošiusa, Radosława Rychcika? Jak dziś czytać Mickiewicza, o czym z jego pomocą rozmawiać, jak go poprawiać?
Łukasz Drewniak

Michał Zadara, ur. w 1976 roku w Warszawie. Reżyser operowy i teatralny. Studiował teatr i politykę w Swarthmore College w Filadelfii, oceanografię w Woods Hole i reżyserię w Krakowie. Jest pierwszym reżyserem, który wystawił w całości „Dziady” Adama Mickiewicza. Jego nowatorskie inscenizacje polskiej oraz europejskiej klasyki są grane w teatrach w Polsce, Niemczech i Austrii, były pokazywane także w Ameryce, Rosji, Chinach. Równolegle pracuje z zespołem CENTRALA, tworząc innowacyjne projekty artystyczne. Wykonał szereg instalacji teatralnych przeznaczonych dla konkretnych miejsc (Hotel Savoy w Łodzi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder w Warszawie). Laureat Paszportu „Polityki” za rok 2007. Gitarzysta All Stars Dansing Band. Jego teksty o współczesnej kulturze i polityce publikuje krytykapolityczna.pl.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji "Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa" na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.