Bitwa o literaturę. Czy Stanisław Lem był pisarzem science fiction?

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.
Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.

Prowadzenie: Jerzy Sosnowski
Gość: Agnieszka Gajewska, Maciej Płaza
Lektor: Marek Szkoda

Pytanie zawarte w tytule może wydawać się dziwaczne. Są jednak co najmniej dwa powody, by je postawić. Po pierwsze: jeszcze w latach 60. XX wieku Lem zaczął odchodzić od konwencji klasycznej s.f., żeby w połowie lat 70. właściwie w ogóle ją porzucić i zająć się (z niewielkimi wyjątkami) eseistyką. Warto także pamiętać o Szpitalu przemienienia i Wysokim zamku... Powód drugi: być może fantastyczno-naukowe utwory Lema są fantastyczno-naukowe jedynie po wierzchu? A w istocie to zamaskowane traktaty? Powiastki filozoficzne? Doprawdy: niezwykłego pisarza mieliśmy…
Jerzy Sosnowski

Agnieszka Gajewska, (ur. 1977) dr hab., polonistka, literaturoznawczyni, wykładowczyni i aktywistka feministyczna. Autorka książek Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema (2016) oraz Hasło: Feminizm (2008). Redaktorka naukowa antologii przekładów Teorie wywrotowe (2013). Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Przez jedną kadencję kierowała podyplomowymi gender studies na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest dyrektorką Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM.

Maciej Płaza, doktor humanistyki, autor książki O poznaniu w twórczości Stanisława Lema, także nagradzany tłumacz m.in. H.P. Lovecrafta oraz pisarz, autor tomu opowiadań Skoruń i powieści Robinson w Bolechowie.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.