Kino w Teatrze Starym "Najlepszy"

Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł

"Najlepszy"
Polska 2017
104 min
reżyseria: Łukasz Palkowski
scenariusz: Agatha Dominik, Maciej Karpiński
zdjęcia: Piotr Sobociński jr
obsada: Jakub Gierszał (Jerzy Górski), Kamila Kamińska (Ewa), Anna Próchniak (Grażyna), Arkadiusz Jakubik (kierownik basenu), Janusz Gajos (Marek Kotański), Artur Żmijewski (ojciec Jerzego), Magdalena Cielecka (matka Jerzego), Adam Woronowicz (ojciec Grażyny). Szymon Piotr Warszawski (Paweł), Mateusz Kościukiewicz (Andrzej), Tomasz Kot (Okoń)


Na otwarcie kolejnego sezonu filmowego w Teatrze Starym – trochę trudnego optymizmu.
Film Łukasza Palkowskiego, oparty na prawdziwej biografii Jerzego Górskiego, zwycięzcy triathlonowych mistrzostw świata, był najdłużej oklaskiwanym tytułem nie tylko na festiwalu w Gdyni. Wstrząsająca historia chłopaka, który pogrąża się w nałogu, ciągnąc za sobą ukochaną, a potem, dzięki sile, determinacji i wsparciu otoczenia, wbrew wszelkim oczekiwaniom wydostaje się na powierzchnię i zwycięża, zrobiona jest z charakterystycznym dla Łukasza Palkowskiego nerwem i energią. Można dyskutować nad decyzjami obsadowymi (nagradzany na festiwalach za tę rolę Jakub Gierszał o delikatnej urodzie inteligenckiego dziecka nie był wszak wyborem oczywistym), rozłożeniem akcentów (żal na przykład, że nie znalazło się więcej miejsca dla Marka Kotańskiego w kreacji charyzmatycznego Janusza Gajosa), czy sposobem metaforyzacji uzależnienia, ale ta historia niesie i uwodzi.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym


Ważniejsze nagrody:
FPFF Gdynia 2017: nagroda za debiut aktorski (Kamila Kamińska), za scenografię (Marek Warszewski), Nagroda Publiczności, Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu, Złoty Kangur dla Jakuba Gierszała
MFF Tofifest, Toruń 2017: Złoty Anioł w konkursie filmów polskich, Nagroda Publiczności
MFF Cottbus 2017: Nagroda Jury Młodzieżowego
Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2018: nominacje za najlepszy dźwięk (Tomasz Dukszta), montaż (Jarosław Barzan), rolę męską (Jakub Gierszał), drugoplanową rolę męską (Arkadiusz Jakubik)
Prowincjonalia, Września 2018: Grand Prix Jańcio Wodnik, Jańcio za największe odkrycie festiwalu (Jerzy Górski), Jańcio za rolę męską (Jakub Gierszał)
Tarnowska Nagroda Filmowa 2018: Nagroda Publiczności

 

[Młody mężczyzna, z mokrymi blond włosami schylony nad basenem. Mężczyzna ubrany jest w niebieską, sportową bluzę oraz jeansowi spodnie.  Jest zamyślony.]

Kino w Teatrze Starym "Najlepszy"

  • fot. materiały promocyjne dystrybutora