Kino w Teatrze Starym "Niebieska linia"

Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

 

NIEBIESKA LINIA

La ligne

Reżyseria: Ursula Meier
Scenariusz: Stéphanie Blanchoud, Ursula Meier, Antoine Jaccoud
Zdjęcia: Agnès Godard
Francja/Belgia/Szwajcaria 2022
102 minuty


Senne szwajcarskie miasteczko nad jeziorem Genewskim, niewielki dom z fortepianem w centralnym punkcie salonu. Przemoc domowa w takim otoczeniu?! Owszem. Ursula Meier rozmontowuje stereotypy, pokazując przy tym – mimo że zaczyna opowieść od sceny bójki – że to nie fizyczna agresja jest najgorsza. Christina (fenomenalna Valeria Bruni Tedeschi) to artystka, w domu można znaleźć płyty z jej nagraniem sprzed lat. Ale artystka niespełniona, rzekomo z powodu macierzyństwa. Jej trzy córki są ofiarami tego niespełnienia, a każda z nich próbuje sobie inaczej poradzić z tak trudnym dziedzictwem. Jak to mogło wyglądać w przypadku najstarszej Margaret (Stèphanie Blanchoud), skonfliktowanej z rodziną i pogrążonej w rozpaczy eskalującej wybuchami agresji, można sobie wyobrazić, patrząc na wchodzącą w dojrzewanie Marion. Zagubiona dziewczynka staje się pośmiewiskiem nie tylko rówieśników, ale i własnej matki – to w jej obronie staje Margaret w pierwszej scenie filmu.

Meier daje studium narcystycznego okrucieństwa w białych rękawiczkach, przy aprobacie a może tylko obojętności otoczenia? A Szwajcaria może być wszędzie...

Zaprasza Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym w Lublinie

 

#opisujemy
 
Krajobraz górski z unoszącym się w powietrzu śniegiem. Na pierwszym planie ośnieżona przestrzeń, w jej centrum maleńka postać ludzka. Dalej niskie zabudowania, a za nimi wysokie, kamieniste góry z ośnieżonymi szczytami. Ponad górami fragment nieba i kilka chmur.
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

logo MKiDN

 

 

Fot. materiały dystrybutora

Kino w Teatrze Starym "Niebieska linia"

  • Fot. materiały dystrybutora