Kino w Teatrze Starym "Cicha dziewczyna"

Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł

Parter i loże sali widowiskowej wyposażone są w pętlę indukcyjną     petla-1

CICHA DZIEWCZYNA
("The Quiet Girl / An Cailín Ciúin")

Reżyseria: Colm Bairéad
Scenariusz: Colm Bairéad, Claire Keegan
Zdjęcia: Kate McCullough
Irlandia 2022
94 minuty

Irlandzka adaptacja napisanej po angielsku noweli Claire Keegan stała się pierwszym filmem zrealizowanym w języku irlandzkim nominowanym do Oscara. To opowieść o dziecięcej wrażliwości w opresyjnym świecie, o niezrozumieniu dla słabości i odmienności w rzeczywistości, w której liczy się tylko siła przetrwania za wszelką cenę. I o uwadze życzliwych dorosłych, która może być w tym świecie iskierką nadziei.
Dziewięcioletnia Cáit w najlepszym wypadku jest ignorowana przez otoczenie, nikt nie pyta jej o zdanie, nawet w sprawie tak istotnej, jak wyjazd na wakacje do nieznanych krewnych. Tymczasem to, czego mogła się obawiać, okazuje się darem losu. Spokój, płynący z codziennych rytuałów, życzliwość, empatia i szacunek mają szansę stać się dla niej doświadczeniem formującym. Choć autorzy (czułe zdjęcia Kate McCullough) zaznaczają społeczne i ekonomiczne tło problemów dotykających bohaterkę, to koncentrują się przede wszystkim na oddaniu jej perspektywy. Powstał subtelny, pastelowy szkic świata, w którym można się zanurzyć razem z Cáit.

Zaprasza Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym w Lublinie

 

#opisujemy

Zdjęcie dziewczynki w ujęciu popiersiowym. Ma ona niebieskie oczy i długie, rozpuszczone, brązowe włosy założone za lewe ucho i przysłaniające prawe. Jest ubrana w jasną, kremową bluzeczkę z bufiastymi, krótkimi rękawami. W rozmytym tle park, drzewa, krzewy i niebo.
Fot. materiały dystrybutora

Kino w Teatrze Starym "Cicha dziewczyna"

  • Fot. materiały dystrybutora